Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чипира ли се човечеството?

"Нюралинк" на Илон Мъск за първи път постави чип в мозъка на човек

Илон Мъск
Снимка: Wikimedia Commons

Преди дни Илон Мъск, милиардерът - създател на компанията "Нюралинк", заяви, че първият човек пациент е получил имплант от стартъп за мозъчни чипове и се възстановява добре. 

"Първоначалните резултати показват обещаващо откриване на невронни импулси", заяви Мъск в публикация в социалната медийна платформа "Екс". Става дума за активност на неврони, които Националният институт по здравеопазване на САЩ описва като клетки, които използват електрически и химически сигнали, за да изпращат информация около мозъка и към тялото.

Американската администрация по храните и лекарствата е дала разрешение миналата година да се проведе първото изпитване за тестване на импланта върху хора – ключов момент в амбициите на стартъпа да помогне на пациентите да преодолеят парализата и редица неврологични заболявания. Първият продукт на "Нюралинк" се нарича "Телепати". 

доц. Марко КлисурскиКоментарът по темата в предаването "Следобед за любопитните" прави неврологът доц. д-р Марко Клисурски, който е с над 35 години медицински опит в София. 

Доц. Клисурски има специални интереси в областта на диагностика, лечение и профилактика на мозъчен инсулт, множествена склероза, деменции, болест на Алцхаймер и Паркинсон, мигрена.

Повече можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – Wikimedia Commons

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приятелството – смисъл и спасение

Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното,  като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива.  Това от 11..

публикувано на 06.06.24 в 09:35
Константин Иречек

Нова България: чешката диря

Близки и далечни народи са оставили дълбоки следи в историята ни. Повечето следи са следствие на завоевателни и отбранителни войни, а голям брой от контактите са били ако не с военни, то главно с търговски цели. Чехите обаче са изключение. 50 г. след голямото издание на "Пътувания по България" на К. Иречек и 136 г. след излизането му в Прага..

публикувано на 06.06.24 в 08:25

Фолклорните области на България: Епизод 3 – Средна Западна България – Шоплук

В третия епизод от поредицата "Фолклорните области на България" се спираме на ярките явления, характеризиращи фолклора на един от подрегионите в Средна Западна България, а именно – Шоплука. Средна Западна България включва териториите на няколко подрегиона. От етномузиколожка гледна точка това са Шоплука, Граово и Западните покрайнини...

публикувано на 05.06.24 в 13:40

Мнемониката – тренировка за мозъка

"Мозъкът ни се тренира с решаване на задачи, като с напредване на времето те трябва да се усложняват – казва Анастасия Димитрова, преподавател и водещ на курсове и тренинги по "Мнемоника" и "Скоростно четене". – Решаването на креативни проблеми е важно, а почивката не е нищоправенето, а поемане на нова задача." В основата на мнемониката, техниката..

публикувано на 04.06.24 в 19:00
Д-р Антоан Спасов, ангиолог и флеболог

Д-р Антоан Спасов: Атеросклерозата е стареене на артериите в човешкото тяло

Д-р Антоан Спасов е специалист по ангеология и флебология, с над 20 годишен опит. Той извършва диагностика и лечение на пациенти със заболявания на кръвоносните и лимфни съдове. В ежедневната си практика прилага най-съвременните безкръвни методи за лечение на разширени вени и капиляри – ендовенозна лазерна амблация, склеротерапия с пяна под..

публикувано на 03.06.24 в 17:23