Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Китай се чудят какво да правят парите в брой

7
Риболовното пристанище Шъпу

Неотдавна университетският преподавател от Китай Димитър Владиков разказа пред "Покана за пътуване" за посетените от него екзотични острови в разговор по месинджър. Той обаче се върна за малко в България и би било углавно престъпление да го пуснем да поеме обратно към Шанхай, без да е споделил последните новости от Поднебесната империя. Личните ми наблюдения от трите ми посещения там е, че всеки път щом отида сякаш някой е сменил държавата. Толкова бързо се развива. Той ни разказва за Нинбо, град който през последните 20 години се превърна в най-голямото пристанище в света.


Димитър Владиков е преподавател по бизнес комуникации на английски в Китай. Той е шесткратен шампион на България по таекуондо, треньор по кикбокс на китайци, а напоследък и увлечен по тайландското бойно изкуство муай тай. Със същата вещина обаче ползва и клавиатурата като писател, защото е любопитен пътешественик. Запитах го колко пъти е ходил в шанхайския музей, един от най-неизбродимите, които съм посещавала. Оказа се, че всеки път щом има гости от България, той ги води и там.

Професор Дими, както го наричат студентите в Ханджоу, ни отвежда и до китайската Венеция, където по каналите все още гребат гондолиери.

Неизбежно бе да попитам Димитър Владиков какво е отношението на китайците към един чужденец избрал да работи в страната им. Поинтересувах се дали вече е натрупал базови познания по изключително трудния китайски език. А той се похвали, че щом вече и шофьорите на такси го разбират, значи се справя добре.

Район Сандзянкоу
Дроновете разнасят храна за вкъщи в Шанхай, а сервитьорите се чудят какво да правят парите в брой, когато някой чужденец реши да си плати питиетата в кеш. Там човек ако реши и самолет може да си купи през телефона с местна платформа, която е и банкова карта, и социална мрежа, и начин за легитимиране, разказа университетският преподавател Димитър Владиков, който от България пое в посока Тайван.


Снимките на град Нинбо са предоставени от Китайския културен център в София специално за "Покана за пътуване".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45