Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Качество на живот в напреднала възраст

Снимка: Ани Петрова

Възможно ли е? – попитахме акад. Владимир Овчаров, автор на книга с послания за дълголетие и достойни старини. С опитния преподавател по анатомия говорихме за начина ни на живот и вредните навици, които ни състаряват, за състояния като самота, отчуждение, раздразнителност.

Основна тема бе и изкуственият интелект (ИИ), ползите и рисковете от неговото приложение в медицината. Разбира се, още е рано за категорични прогнози, но очакванията, свързани с прилагането ИИ са оптимистични: да подпомага двигателната активност на инвалидизирани хора, да възвръща зрението, слуха, речовите, сетивните и сензитивни функции. Проблемите и страховете от ИИ и неговата универсална приложимост, също не са малко: ще запази ли човекът своя контрол и водеща роля, ще има ли изкуственият интелект морал, ще спазва ли някакви етични норми? Въпроси без отговор, все още.

Акад. Владимир Овчаров
В хода на поредния брой "За здравето" не успяхме да включим в дискусията акад. Лъчезар Трайков, който в статия дава своята прогноза: "Дали изкуственият интелект ще има морал и етика зависи от самите нас" – твърди неврологът и доскорошен ректор на МУ, София.

Към дебатите в студиото обаче се присъедини проф. Димитър Петков – изпълнителен директор на болница "Света Екатерина". Известният кардиохирург също изрази своите очаквания от прилагането на ИИ, но имаше и няколко други повода за разговор с него.

Проф. Димитър Петков
Първият от тях – лицензираната хеликоптерна площадка на покрива на болницата, на която през седмицата кацна машина на словашкия HEMS, за да докара пострадал скиор от Банско. Вторият повод бе да проследим състоянието на двамата пациенти с трансплантирано и с изкуствено сърце. За радост те се подобряват, като единият от тях вече е изписан, а на другия предстои прибирането у дома в най-скоро време. Впрочем проф. Димитър Петков ще бъде наш гост в изданието на 17 февруари 2024 г.

А във финалните щрихи на здравното предаване академик Овчаров отправи своите съвети към по-възрастната аудитория за здравословен начин на живот, за двигателна и умствена активност, за упражняване на достъпен спорт и най-вече – за постоянно общуване и позитивни нагласи.

Снимки: Ани Петрова, Кирил Чобанов, УМБАЛ "Света Екатерина"
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание „Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35