Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години "За думите"

Валери Петров: Човекът това е езикът му

Снимка: БГНЕС

Преди три десетилетия, още в първите месеци живот на поредицата "За думите", окрилени от дързостта на начинаещите, се обърнахме към едни от най-талантливите и обичани български творци и обаятелни обществени фигури с въпроси за българския език, процесите в речта ни, тяхната лична история с думите. За щастие те с готовност и отговорност приеха да споделят преживяванията и мислите си за словото.

Един от тях беше прекрасният поет, сценарист, драматург и преводач Валери Петров. През 1995 г. той беше 75-годишен, вече избягваше много от публичните изяви, но за думите се съгласи да говори и старателно се беше подготвил за интервюто. Чуйте част от него.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ние, българите" и "те, политиците" – Петър Горанов, философ

Навярно ви прави впечатление, че, особено когато изказваме огорчение, възмущение, критика и т.н., ние предпочитаме да говорим в множествено число, т.е. вместо местоименията "аз" и "той", "тя", "то", използваме "ние" и "те" – "ние българите", "те политиците, министрите народните представители, лекарите, учителите" и т.н. И това съвсем не е тясно..

публикувано на 15.05.24 в 10:45

Ясен Антов: Като не си знаем българския език добре, ние го заместваме с първото клише, което ни идва отвън

Някои от дългогодишните ни слушатели сигурно помнят характерния глас на писателя Ясен Антов, който често звучеше по програма "Христо Ботев" обикновено с неговите сладкодумни разкази за пътешествия и природни красоти или с хумористични миниатюри. Когато го поканих да се включи в предаването, което тогава се наричаше "Какво се крие зад думите",..

публикувано на 09.05.24 в 09:04

Свети, свети, свети… 40 мъченици

За съжаление, но е факт, че с годините виждаме не един и два случая на неправилни употреби и форми, които обаче по някакви причини влизат в масово обращение и стават част от нормата. Нещо такова наблюдавахме със странното и ненужно удвояване на прилагателното „свети“, когато се отнася за повече от един светец. Днес го виждаме изписано дори..

публикувано на 01.05.24 в 14:52

Весела Ляхова за голямото "случване"

От последните 30 години поне в 20 се случва голямо случване или, казано с други думи, глаголът "случвам (се)" преживяярки трансформации и доби огромна популярност, почти измествайки обичайните "правя, извършвам, организирам, създавам, преживявам" и т.н. Това правеше силно впечатление и на слушателите ни, които редовно се обаждаха и пишеха до..

публикувано на 26.04.24 в 18:48
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: Който не обича майчиния си език, не може изобщо да вникне в красотата и на другите езици

Редовните ни слушатели навярно помнят нашата рубрика анкета "Моята любима дума" с два въпроса – "Коя е любимата ви дума" и "Как бихте продължили изречението "Българският език е...". За няколко сезона събрахме забележителна колекция от отговорите на много изявени в своята област, обичани и уважавани наши съвременници. Струва си да се връщаме към..

публикувано на 18.04.24 в 13:38