Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

200 години от рождението на големия чешки композитор Бедржих Сметана

Снимка: Wikipedia

Отбелязваме 200 години от рождението на чешкия композитор Бедржих Сметана (2 март 1824 - 12 май 1884) с един от неговите оперни шедьоври – "Далибор" на 2 март от 20 часа.

Идеята да напише опера по легендата за славния рицар Далибор, хрумва на Сметана още преди да създаде "Продадена невеста" (1866), но в в крайна сметка я завършва доста по-късно.  Кой всъщност е прототипът на героя? Далибор произхожда от стара рицарска фамилия в село Козоеди, разположено в областта Бохемия, в централната част на Чехия. През XV в. в Бохемия, по времето на крал Владислав II Унгарски, се засилват междуособиците и избухват селски въстания. Един от водачите на въстаниците е Далибор, който убива омразния бурграф Плосковски. Кралят затваря рицаря в затворническа кула, която след това е наречена "Далиборка" по името на героя, съди го и го екзекутира през 1498 г.

Либретото на операта съчетава реални исторически събития и образи от народни легенди. Вплетен е нов сюжетен мотив, възхваляващ моралната сила на музиката. Далибор отмъщава за убийството на своя приятел, цигуларя Зденк. Милада, сестрата на бургграфа, също е музикантка – тя свири на варито, древен чешки народен инструмент, подобен на гъдулката. Любовта към високото изкуство обединява героите; един от тях възкликва в хода на действието: "Кой чех не обича музиката...".

"Далибор" е завършена през 1868 г. Премиерата се състои в деня на полагането на основния камък на Националния театър в Прага на 16 май същата година. Тя има успех, но след няколко представления операта е свалена от сцената поради интригите на реакционни кръгове. "Далибор" получава всеобщо признание след постановката през 1886 г., когато авторът ѝ вече не е жив.

Изпълнителски състав:
• Владислав, крал на Бохемия (баритон) – Иван Кушнер
• Далибор, рицар (тенор) – Лео Мариан Водичка
• Будивой, началник на стражата (баритон) – Вратислав Криж
• Бенеш, тъмничар (бас) – Иржи Календовски
• Витек, оръженосец на Далибор (тенор) – Мирослав Копп
• Милада, сестра на убития бургграф (сопран) – Ева Урбанова
• Итка, момиче от свитата на Далибор (сопран) – Иржина Маркова
• Съдия (бас) – Бохуслав Маршик
Хор и оркестър на Пражката национална опера
Диригент – Зденек Кошлер


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50