Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очите на дете…

Проф. Александър Оскар
Снимка: Кирил Чобанов

Поетично начало на сериозен разговор, посветен на прозаични теми, свързани с детското здраве и в частност – със зрението. Нашият гост проф. Александър Оскар постави акценти върху вродените и придобитите очни проблеми, върху ролята на наследствения фактор и заостри вниманието на родителите какво да наблюдават и какви грижи да полагат за детското здраве – в общия смисъл и конкретно в областта на офталмологията.

Проф. Ал. Оскар разказа за цялостната организация в специализираната Клиника по очни болести на Александровска болница, която е специализирана в диагностиката и лечението на детското зрение, но лекува и възрастни пациенти. Гостът ни дори посочи пример, че в кампанията за безплатни прегледи по повод Световния ден за борба с глаукомата, на ден през клиниката преминават около 40 възрастни.

Заедно с опитния офталмолог анализирахме още рисковете за зрението, предизвикани от всеки един дисплей или екран и превенцията на очния травматизъм, който навремето имаше друг характер (играта на фунийки, например). И отново се върнахме към съвременните електронни игри и устройства, които нанасят не по-малко вреди на детското зрение.

Финалните ни коментари бяха свързани с директни препоръки и съвети към родителите и какво би трябвало да заостри вниманието им в детските и юношески игри и забавления. Поговорихме и за различните форми на глаукома, за т. нар. "мързеливо око", за стареенето на очите и формите на катаракта.


В следващия уикенд програма "Христо Ботев" ще "изнесе" своите студия в живописния и наситен с история град Трявна. Оттам ще излъчим и нашата продукция "За здравето" с акцент общинското здравеопазване. Наши гости ще бъдат представители на МБАЛ "Теодоси Витанов", на едноименния медицински център, на Детската специализирана болница за продължително лечение на белодробни болести "Царица Йоанна".

Разбира се, ще ви срещнем и с известни тревненци, посветили живота си на медицината…

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15
Музеят на килима в Баку отвън

Чипровски мотиви в Музея на килима в Баку

Няма начин да сбъркате Музея на килима в Баку, дори да не подозирате за съществуването му. Просто австрийският архитект Франц Янц, който печели конкурса за построяването му, го проектира във формата на навит на руло килим. Отбих се там случайно, а после в телефона си надиплих повече от 100 снимки! Някои с доста чипровски мотиви. Оказва се, че също..

публикувано на 06.05.24 в 08:38