Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отвращението е животоспасяващо или какво разкриват думите за тази базова емоция

Снимка: Pixabay

Поводи за отвращение не ни липсват – и конкретни физически, и абстрактни – морални и естетически, като втората група значително увеличава тежестта си в процеса на човешката еволюция.

Може и да не се замисляме за това, но отвращението всъщност е животоспасяващо и съхраняващо. То, както и останалите основни емоции, е предвидима и относително постоянна реакция на събития, обстоятелства, физически явления и усещанията ни за тях, а думите, с които е назовано в индоевропейските езици, показват как реагираме на дразнителите, кои са те и с кои други емоции е свързано отвращението още от първите опити за словотворчество на нашите далечни праисторически деди.

Доц. Биляна Михайлова от катедрата "Общо, индоевропейско и балканско езикознание" на Софийския университет изследва етимологията на думите за отвращение в индоевропейските езици. Анализът показва, че отвращението се свързва с чувството на страх, досада, омраза, скръб и др. Открива се и връзка с физически усещания за преситеност, болест, движение на отвръщане, противене, отбягване.

Вкусът, който влиза в основата на думи за отвращение, е горчивото. Очаквана е връзката с идеята за мръсно, гнило, развалено, вонящо, екскременти.

Най-голяма е групата от думи с корени, назоваващи и други сродни емоции, както и такива, които изразяват физически действия и реакции за избягване или отхвърляне на обекта на отвращение.

Чуйте повече в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05
акад. Владимир Овчаров

Стареене и дълголетие

Акад. Владимир Овчаров представи новата си книга "Стареене и дълголетие". Творбата е продължение на дългия творчески път на учения в търсене и откриване на загадките на човешкия организъм, които влияят върху общия и индивидуалния ход на живота на личността.  Структурирана в академичен стил, книгата започва с анализ на нарастването на броя на..

публикувано на 27.04.24 в 10:25

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15