Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Снимка: liyapetrova.com

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се откриват и в записите ѝ на Концерт на Нилсен и Първия концерт на Прокофиев – съвместно със Симфоничния оркестър на Одензе и диригентката Кристина Поска. Тези изключителни интерпретации ѝ печелят признание от международната преса, а критици от Sunday Times, Pizzicato, Gramophone и Classical Music оценяват нейния уникален "прекрасен звук – зрял и сребрист, изразен с величествена широта".

Като солист Лия Петрова е чест гост на най-реномираните оркестри по света – от Париж до Люксембург, от Антверпен до Брюксел. В своите албуми, издадени от Orchid Classics и Mirare, талантливата цигуларка представя произведения от велики композитори като Бетовен, Барбър и Бритън. Цигулката, на която свири от няколко месеца е дело на легендарния Джузепе Гуарнери дел Джезу и е изработена в Кремона, Италия, през 1742 г.

"Гуарнери дел Джезу е един от най-великите майстори на цигулки в света, по-слабо известен от Страдивариус не заради качеството, а защото е направил 150 до 160 цигулки в сравнение с хиляди Страдивариус.Цигулката не е била на сцена от двеста години, което е наистина изключително. "Дел Джезу" днес са или в музеите, или на сцена, като в този случай е наистина рядкост да бъдат открити." каза Лия.

Заедно със Софийската филхармония на 18 април ще изпълнят концерта за цигулка на Корнголд и Вариации "Енигма" от Елгар, под палката на Йоханес Калицке.

"Този концерт на Корнголд е един от най-любимите ми. Страшно красив е и нямам търпение да го изпълним. Интересен факт е, че Корнголд е спечелил два Оскара за неговата филмова музика.
Джон Уилямс се вдъхновява от Корнголд при написването на музиката за Междузвездни войни", споделя цигуларката.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50