Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов: Обществото ни все още е кипящ котел

Празникът на светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин

Снимка: БГНЕС

"Празникът на Светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин, който знае да чете и пише" – така започва разговорът в "Семейно радио" с проф. Кирил Топалов. Срещаме се в светия за българите месец май, който е и съдбовно свързан с именника и рожденик проф. Топалов, както и с ключови моменти от биографията му като: дипломат от кариерата, директор на Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий", писател, драматург, литературен историк, преводач.

"Рязката промяна у нас от абсолютен тоталитаризъм към демокрация завари обществото неподготвено", смята проф. Топалов. И допълва, че със сигурност за някои хора това е означавало пълна анархия – всеки да прави каквото си иска. "Като цяло не успяхме да припознаем този преход, да приемем, че поемаме съдбата си в свои ръце", прозвучава категоричната му оценка. Обществото не е било готово тогава, през 1989-а, а през годините се е превърнало във врящ котел, който подкрепя себични, затормозяващи и пагубни властови модели.

Недоверието към властта в България се е трансформирало в ненавист, а властта е важно да бъде контролирана и наблюдавана от народа, анализира проф. Топалов. В България това не се е получило. "В този омагьосан кръг се движи нашето общество десетилетия и все още не достига до момента, в който кипящият котел ще преври", категоричен е той.

Защо в този разговор цитира Чърчил, към кои мигове от живота си и богатата си биография се завръща и в навечерието на своята 81-ва годишнина, кои от книгите си разлиства и какво е посланието на визионера Кирил Топалов към българите – чуйте още в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомира Константинова, Наталия Маева, Даниела Късовска, Маргарита Ралчева и Александър Райчев

Новини по програма "Христо Ботев"

На 10 юни програма "Христо Ботев" започна излъчването на собствена новинарска емисия.  Всеки делничен ден от 17 часа новинарите: Маргарита Ралчева, Даниела Късовска, Любомира Константинова и Александър Райчев ще ви представят най-важното от деня в сферата на културата, образованието и науката. Амбициите на ръководството на програмата за култура на..

публикувано на 10.06.24 в 17:58

Антон Митов представя: Нещо се случва… И аз не знам точно какво!

За теориите, конспирациите, вариациите, пермутациите и плоскостта на земята. На връх рождения ден на пералнята – каква е връзката между патентоването на пералнята машина и Дяволът влезе в Грузия? Защо в деня на тайнствените знаци и предсказания се промени програмата на Вселенския патриарх? За независимостите и зависимостите на православните..

публикувано на 10.06.24 в 13:45
Д-р Пламен Димитров

Викът на "нямото мнозинство" е ясен: Не се променихте, поемете отговорност!

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" д-р Пламен Димитров обсъди значението на изборите и ролята на "нямото мнозинство" в обществото.  Д-р Димитров и неговият екип изследват хора, които системно не гласуват, като последните шест избора показват увеличаване на тази група. Той отбеляза, че..

публикувано на 10.06.24 в 12:06

От механиката до магията, или през погледа на часовникаря

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" става дума за часовниците и времето – със Станимира Кацарова, часовникар. Тя има ателие в центъра на София, известно за мнозина . Днес в Япония се отбелязва Денят на часовника. През 671 година се твърди, че за първи път се появява часовник в двореца на японския..

обновено на 10.06.24 в 11:59

От какво да се пазим сред природата?

Новите опасности в планините, свързани с промените на климата – разговор в "Нашият ден" с Момчил Цветанов , планински водач и инструктор по оцеляване. По думите на Цветанов климатичните промени представляват нормален природен процес , въпреки че хората ги възприемат като сериозна заплаха. Опасностите за човека насред природата не са нови, но..

публикувано на 10.06.24 в 10:58