За думите

вторник, от 15.10 до 16.30 часа

Предаването търси баланса между познанието и забавлението, между пуристичните нагласи на част от аудиторията и приемането на естествения развой на езика. Намира го като говори за езика ни пристрастно, но не патетично, популярно, но не популистки, познавателно, но не назидателно. „За думите” не е курс по български език и не се бори за чистотата на българския език. „За думите” е разговор за езика/езиците, за българския език, за речта на различните хора, поколения и групи, които говорят български. Това, за което се борим, е добрият вкус, мярката и себеуважението, част от което е и уважението към езика, чрез който общуваме и се изразяваме.
Гости и „съавтори“ на предаването са най-добрите езиковеди от Института за български език при БАН, от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и другите университети в страната, изявени български творци, учители, студенти, ученици и слушатели.
Награда „Сирак Скитник“ през 2014 година. Предаването няма аналог в националния ефир като запазена територия на траен интерес към темата за езика изобщо и българския език и реч.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Зорка Мирчева
Връзка с екипа: тел. 02 987 50 36 и zadumite@bnr.bg

Публикации

Учителят е учител само тогава, когато самият той се учи

Ако за всички нас все повече става належащо да учим и да повишаваме квалификацията си през целия трудов стаж, то за учителите това е задължително. Не само поради констатираните дефицити в университетското им образование, но и заради изключителната..

публикувано на 27.12.23 в 09:29

За да се реши проблемът с образованието, то трябва да стане обществена кауза

Катастрофалните резултати на 15-годишните ни ученици в международното оценяване PISA само потвърждават наличието на дълбока криза в образованието ни, която усещаме всички ние като пряко или косвено свързани с образователната система. Въпреки..

публикувано на 18.12.23 в 10:39

Как да мотивираме тийнейджърите да учат

Едва ли има родител или учител, който да не се е сблъскал с директния отказ или поне с безразличието на порасналите деца към ученето. Принудата и външният натиск не просто не вършат работа, но често имат обратния ефект. Това, което специалистите наричат..

публикувано на 12.12.23 в 09:55

PISA 2022 – провалът е налице, какво правим

На 5 декември бяха обявени резултатите от последното изследване на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) от 2022 г. с акцент върху математическите умения на 15-годишните. Изследването е разработено от Организацията за икономическо..

публикувано на 06.12.23 в 08:00

За смисъла на четенето и възможностите, които то дава

С инициативата "Ден на четенето", която се проведе за първи път у нас, няколко граждански организации призоваха четенето да стане национална кауза, насочена към повишаване на равнището на функционална грамотност, подобряване на умението за извличане и..

публикувано на 02.12.23 в 12:10

Капчиците любов на Таня Танасова

Тя е родена в Молдова, в българското село Валя Пержей. Преди близо 30 години решава да поеме обратния път към прародината заедно със семейството си. С всички неизвестни, изпитания, болка и щастие от преживяването на една лелеяна от поколения мечта – да..

публикувано на 30.11.23 в 08:10
Доц. Венера Байчева, Венета Гаврилова и Мила Милиева

Българският език е предпоставка за адаптация и успешен диалог между хора от различни култури

В Харманли се проведе първата международна научно-приложна конференция под надслов "Контакт на езици и култури. Българският език в контекста на мигрантската криза и адаптацията на бежанци ", организирана от катедрата "Български език като чужд" на..

публикувано на 28.11.23 в 09:15

Мартина Паоне: Иновативното училище не е само за малки групи от привилегировани деца

През август тази година българската Общност за демократично образование беше домакин в София на годишната Европейска конференция за демократично образование с много гости от различни предимно европейски страни. Сред гостуващите лектори беше Мартина..

публикувано на 21.11.23 в 10:56

100 години романистика в България

Тази година катедрата "Романистика" на Софийския университет навърши 100 години. Вековният юбилей беше отбелязан с няколко прояви, поредната от които беше международна научна конференция с участието на учени и преподаватели от много големи световни..

публикувано на 21.11.23 в 08:45

100 години от рождението на проф. Мирослав Янакиев

На 19 август 1923 г е роден един от най-значимите български лингвисти – личност с обаяние и размах, надхвърлил границите на страната и времето си – проф. Мирослав Янакиев. Новатор, непризнаващ неприкосновеността на догмите, провиждащ далеч напред..

публикувано на 17.11.23 в 16:48