Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Терапевтът Кремена Станилова: Искаш нещо - действаш до 72 часа, или забравяш!

А сега нека да ви предложа една малко по-практична тема за размисъл. Почти изтече първия месец от новата година, изтрезняхме от новогодишната еуфория и подаръците, и сега на дневен ред идва приземяващата реалност. Дали успяхме да започнем на чисто, както си обещахме след като стрелките отмериха 12 часа. И дали това не става, защото не съответства на характера ни, а от там не може и да бъде наша съдба. Какво ни кара всяка година яростно да си пожелаваме всичко най-добро, а то като че ли напук, да не ни се случва и да чака кой знае коя дата за да започне. Как да се пожелаваме хубави неща, но с реализъм и каква всъщност е тази промяна в живота ни, която може да се случи. Какво от нашите цели не е въобще на път да стане? Нека чуем терапевта Кремена Станилова от Хасково. "Зимата е един такъв период, в който всичко е замръзнало. Нали ние сме малко по-интровертни, започваме да се вглеждаме малко повече в себе си. Въпреки че пак има една особеност - съвременния човек, с тези празници, които ги е превърнал в парад на консумацията. Някак си не можем да влезем съвсем в себе си, а сме обърнати към това да пазаруваме, да се срещаме с различни хора, защото така трябва. Но древният човек не е правел това. Древният човек е прекарвал в много тесен кръг, в тишина, в спокойствие. Човек, обръщайки се навътре, по някакъв начин, извършва вътрешна работа. И може би това разкъсване между модерността и архетипността, носи напрежение.

РЕАЛИСТИЧНИ ЖЕЛАНИЯ

"Много е добре човек да си пожелава различни неща, но то трябва да е подплатено със здравото умение за планиране. Какво означа това? Когато ние си пожелаваме определени неща в началото на Новата година, ние се движим от добри намерения. Пък ще спрем цигарите, пък ще започнем да ядем определени храни, ще се срещаме с позитивни хора, а дали ние сме позитивни, това е друг въпрос. Въпросът е да застанем честно, да спрем, да се усамотим известно време, да се вгледаме какво в действителност ни е нужно и какво можем да си пожелаем. В човешката психика действат четири универсални сили - любовта, смъртта, силата и времето".



Какъв мисловен капан се намира от обещанието да започнем нещо от утре - диета, здравословен начин на живот, да печелим пари или да се самоуважаваме повече, например. Е, аз приемам обещанието от утре, само когато продължението му е че от утре спирам да мисля в стил от утре. Нека чуем обяснението на терапевта Кремена Станилова. "Утре е много разтегливо понятие, защото първото когато някой ми каже "От утре започвам да правя това или онова", аз питам винаги "Ти първо искаш ли го?" "А решил ли си го?". И тогава винаги има едно: "Аха, дали съм го решил или не". Човешката психика е устроена така, че иска нещата сега и веднага. Ако аз наистина съм решила да направя това така, ей сега след малко ще предприема първите дейтвия. Ако ние решим нещо да правим, има едно правило на 72-а часа. Ако ние до 72 часа, запретнем ръкави и почнем да го правим, вероятността да го постигнем е много по-голяма. Казваме си, в рамките на тези 72-а часа, кога ще се захвана. Има хора, които почват веднага, а има и хора, които действат под напора на краен срок.


РАЗЛИКА МЕЖДУ "ИСКАМ" И "НУЖНО МИ Е"
В същото време обаче е нужно да кажем дали искаме нещото, нужно ли ни е и как ще ни обслужи живота. Иска ми се понякога е прищявка на Егото. Например искам хубава кола. Да, чудесно. Но защо я искам? Дайте да видим мотива. Може би защото старата вече поглъща повече пари. Това е ОК. Но ако е искам защото искам, или искам, защото искам да се изфукам пред някой. Тази цел със сигурност няма да ни доведе до запълване на емоционалните дупки.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24

Туристите на Перперикон посещават и маето на Хазър Баба

От началото на месеца започнаха традиционните пролетни маета на алианската общност в Източните Родопи. Според Мустафа Ахмед, един от лидерите на алианите в България те привличат и християни. Това важи особено за туристите, които след като посетят Перперикон, се отбиват до село Горна Крепост , където се провежда съборът на Хазър Баба...

публикувано на 06.05.24 в 13:34

С "Вкусен следобед" на Великден!

Във втората част на предаването разговарям с кулинарката Росица Генчева за това какво можем да приготвим от останалите яйца от празника, при това лесно, ефектно и вкусно. Родолюбецът Розалин Хаджиев от Златоград пък ще ни каже как се приготвя агнешко печено за Гергьовден. Три предложения за агнешко печено ни отправя готвача на много наши и..

публикувано на 06.05.24 в 11:19

Пъстър празник в Кърджали за 1-ви май

Изключителен празник създадоха за поредна година в Кърджали областната структура на БСП и любители на българския фолклор по повод Международния ден на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. В празничния ден в Градската градина се стече пъстро множество, стотици - малки и големи - танцьори, певци, хора, които обичат българската..

публикувано на 01.05.24 в 16:41

Деца рисуват благотворително икони за новостроящ се храм

Икони, рисувани от деца, показва дни преди Възкресение Христово Регионална библиотека „Христо Смирненски”- Хасково. Изложбата под надслов „Имаш само това, което си дал” включва близо 40 рисунки на възпитаници на местната арт школа „Пастело” с ръководители Даниел Русев и Калина Чакалова. Сложната и необичайна за детско творчество тема..

публикувано на 30.04.24 в 14:31