Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Колев-Босия: Имам надежда за България

Снимка: Нахит Догу

Семейството и образованието трябва да се променят, ако искаме България да тръгне по правилния път. Своята „рецепта“ за излизане от кризата предложи в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали небезизвестният дисидент от близкото минало Николай Колев-Босия. Той гостува в студиото заедно с приятеля и сподвижника си отец Георги, който пък, по думите му, е строител на църкви и потомък на Дядо Добри.

Според Босия в България трябва да бъде сменен управленския модел – трябва да стане „демократичен, без задкулисие“. Той сподели своя идея за създаване на интернет кръгла маса, около която "да сядат" умните хора на страната ни, експертите, включително тези, които живеят и са се реализирали в чужбина, за да дискутират и намират правилните управленски решения.

Държавната администрация е прекомерна, а и некомпетентна, счита Босия.

Той разкри малко известен факт, прочетен в стари книги, че патронът на българския катедрален храм княз Александър Невски няколко пъти е променял религията си. Дисидентът обясни защо е писал многократно до клира с искане името на катедралния храм да бъде сменено.

Той разказа и за арестите си в годините на социализма, заради саркастичните си стиховете за управляващите и по-конкретно за Тодор Живков. „Още първият път, когато беше в домашен арест Живков и ме покани да се видим, аз имам близо 30 срещи с него, още първия път ми извади една папка, всички стихове, които съм му ги пращал, той ги пази“, разказа Босия.

Според него Живков е бил самокритичен. „Самият той оценяваше това, което е правил, негативно. Казва аз не исках да правя това, мен ме принуждават да правя това. И затова, казва, аз потърсих връзка, по една стара българска традиция, със Западна Германия, постепенно България да се отклони от Кремълския път. Затова беше и арестуван. Затова беше и свален от власт, тъй като той намали контактите с Кремъл и засили контактите с Германия. Той беше самокритичен в голяма степен. Тези решения, които сам взе, заради тях го наказаха. Сега такъв човек в България няма и не може да има, тъй като в България русофилството е една тежка болест и трябва поколения да минат, за да се стигне до истината“, каза дисидентът. Той допълни, че с това не казва, че българите трябва да са русофоби. „Макар че, добре би било в нашите учебници да влезе и книгата на Сергей Спиридонович Татишчев (б.а. руски дипломат, историк и публицист, работил в Азиатския отдел на Външното министерство на Руската империя) „История российской дипломатии“. Той е бил външен министър на Руската империя. Книгата е издадена през 1895 г. в Санкт Петербург, тогавашната столица на руската империя. В нея за България е написано дословно следното: България не трябва да съществува. Една широка ивица от Черно море до Горна Тракия, т.е. до днешен Пазарджик, трябва да стане част от руската империя, за да има империята пряка връзка по суша с новата столица Цариград. А останалите части, населени с българи, да се раздадат на нашите стратегически партньори Гърция и Сърбия. Това е едно към едно написано и това е било през цялото време и в Руската, и в Съветската империя, това е било истинското отношение към България“, коментира Николай Колев.

На въпрос какво да направим, за да престанем да се делим на всякакви -фили и да децата ни да израснат българофили, Босия беше категоричен: „Семейството и училището трябва да се променят“. Според него има надежда, защото днешните млади хора имат достъп до всичко чрез съвременните технологии и не могат да бъдат лъгани продължително време.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40