Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България на Антарктида - от романтичния период до днес


Като среща между приятели премина представянето на книгите на професорът полярник Христо Пимпирев и филолога писател проф. Боян Биолчев – "Астрономическият стопаджия" и "Антарктида-Окото на Космоса". Те бяха тук за 110-годишнина на НЧ „Обединение“ по покана на председателя на духовното средище Стоян Анадолиев, озовал се Ледения континент заедно с тях преди 10 години. Христо Пипмирев подчерта, че вече България е излязла в океана, и управлява част от една десета територия на сушата. Припомни си и старите романтични времена и колко време всъщност приятеля му Боян Биолчев е писал книгата си, чието второ издание бе представено.

Боян Биолчев от своя страна обясни, защо се е забавил около десет години с книгата си с това, че истинският писател дълго размишлява, преди да излее себе си на белия лист. Той е имал видения на Южния полюс, които не може да си обясни.

Христо Пимпирев разказа, как в романтичния период от експедициите построяват собственоръчно параклис от нетрайни материали, а след известно време това се оказва една от най-интересните архитектурни обекти на Ледения континент. Параклисът в крайна сметка е подкрепен на държавно ниво, става по-масивен и е единственият, в който иконите са рисувани на място.

Базите на Антарктида са общо 29. Повече любопитни факти, съобщи полярникът.

Журналистът и редактор Иглика Трифонова, която е била на пет експедиции и е съавтор на книгата "Христо Пимпирев-Антарктическия стопаджия" заяви, че говори на Боян Биолчев от 25 години да напише и негова биография, но безуспешно. Той от своя страна каза, че събира още биографични данни.

Последваха въпроси от залата.

Личният лекар д-р Светлана Гаджева попита какво е удивило най-много изследователите, а според Боян Биолчев всичко е впечатляващо на Антарктида.

Аз попитах полярника Христо Пимпирев какво има предвид, като казва, че на Антарктида е новото общество на бъдещето – без пари и граници. Ето отговорът:

По темата работих аз, Радка Петкова.


По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родовете от Дрангово се събират на селищен празник

Кирковското село Дрангово се готви за селищния си празник на 25 май (събота). Кметът на селото Радостина Чилингирова ще открие празника в 11 часа, в двора на училището. Музикалната програма ще открият децата от ДГ “Славейче” с. Дрангово. В празника ще се включат самодейците от местното читалище “Васил Левски - 1952”, танцови и певчески групи от община..

публикувано на 18.05.24 в 15:20
Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 185 години просветна дейност, 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневси и 60 години обществена колекция с. Момчиловци. Официалното откриване на Майските празници е на 18 май в 17:30 ч. Гостите ще имат възможност да разгледат изложба от снимки и вещи на гайдаря Лазар Каневски. Лазар Каневски, познат като Лазо е роден в..

публикувано на 18.05.24 в 15:10

Жени, преборили се с насилието, споделиха научените уроци

Кърджали беше домакин на първото събитие от националното турне на програмата „МОГА САМА“ на фондация „Emprove“ в подкрепа на жени и развитието на тяхната лична увереност. Гостуването беше разделено в две части. В първата половина от деня се проведе обучение на специалисти, които имат интерес да подкрепят жени в израстването им и пътя към нов живот...

публикувано на 17.05.24 в 15:44

Земеделските култури са застрашени от гниене, възможни са болести по тютюна

Растенията са атакувани от бактерии, стопаните да пръскат до 24 часа след градушка , съветва Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали. В същото време дъждовете имат и добра страна , защото почвата, като цяло е суха. Ако стопаните са разсадили тютюна, трябва да..

публикувано на 16.05.24 в 12:14
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски..

публикувано на 13.05.24 в 17:56

Надежда Захариева: Човек има право да се разпорежда само със собствената си душа

В светлата седмица разговаряме с поетесата Надежда Захариева, която гостува на града ни и на радио Кърджали, което скоро навърши 8 години в ефира. Тя е  съпруга на големия поет Дамян Дамянов и майка на трети им деца.  Тя бе гост на Кърджали на Регионална библиотека и на В оенния клуб по повод Светла събота и Деня на Светите  братя Кирил и..

публикувано на 12.05.24 в 17:22
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15