Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Музеят в Исперих и новите технологии

4
Снимка: Исторически музей Исперих

Започнаха дейностите по проекта „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“. В края на миналата година Историческият музей в Исперих спечели финансиране от последната конкурсна сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии на стойност 16.092,10 лв. 

Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранението и опазването на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“. Осигурено е част от предвиденото съвременно допълващо оборудване, включващо различни по размер архивни кутии и папки, разделителна безкиселинна хартия, архивна количка за безопасно пренасяне на фондови единици, професионална прахосмукачка за почистване на книги и документи, пречиствател на въздуха за премахване на микроорганизми, развиващи се в затворени пространства и климатизирана среда. 

Започна процесът по реставрация на две картини от фонд „Художествен“, която ще бъде извършена от специалисти от Националната художествена академия. Очаква се дигитализирането на част от движимите културни ценности, приоритетно подбрани от музейните уредници. За целта вече е закупен мобилен скенер за документи от по-висок клас, позволяващ цялостна висококачествена дигитализация на ръкописи, документи, книги, снимки, периодика, стари банкноти и др.

Музейните специалисти повишиха професионалната си квалификация чрез споделяне на експертен опит и консултации за създаване на архивни масиви от дигитални бази данни и приложими стандарти и изисквания за дигитализация на движими културни ценности. 

Обученията се проведоха в музея с партньорското участие на Научен център „Преславска книжовна школа“ към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и СНЦ „Хелис“ в Исперих. Проф. Веселин Панайотов води две обучения на тема „Работа с архиви, свързани с българското културно-историческо наследство“ и „Създаване на архивни масиви за движими културни паметници“. Йордан Арнаудов разясни добрите практики в работата със скенер за дигитализация на книги, архиви и документи.

Повече информация за дейностите на Историческия музей в Исперих може да намерите в страницата на музея във Фейсбук:   https://www.facebook.com/isperihmusey/

Чуйте интервю на Миглена Стефанова с Мария Николаева - заместник-директор на Историческия музей в Исперих.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват Друмевите празници

Най-престижният фестивал за българска драматургия открива своето 33-то издание се открива днес, 11 май от 18:00 часа. В конкурса участват 15 спектакъла, 6 са в съпътстващата програма, ще има 2 изложби и два видеозаписа на представления.  Селекционерът Елена Ангелова е трябвало да избира между 42 заглавия, създадени през миналата и началото на..

публикувано на 11.05.24 в 09:30

Песента "Оттука започва България" е дар на шуменци

Днес е Денят на Шумен. На града между двете български столици Плиска и Велики Преслав, мястото, откъдето започва българската държава. Датата 11 май официално е обявена за Ден на Шумен през 2000 година .  Затова Радио Шумен реши да ви върне във времето, когато е взето историческото решение за празника, а за химн на Шумен е одобрена песента..

публикувано на 11.05.24 в 08:05

Почитатели на ЦЕРН в Дулово

Мини мастър клас на ЦЕРН организира дуловското Средно училище “Васил   Левски”. Той ще се проведе в актовата зала на учебното заведение на 15 май от 14 часа. Лектори ще бъдат ученици, които преминаха Международен мастър клас на ЦЕРН във Варна. Това са Светлозар Драгнев, Ипек Ердинч и Атакан Ибрям. В Мини мастър класа може да участват ученици от..

публикувано на 10.05.24 в 15:20

Корнелис от Панайот Волов

Корнелис Ян Тито, вече 10-та година избира България пред родната си Нидерландия.  И неговата история около идването му в нашата страна е свързана с българка, в случая шуменка, с която се женят още докато са в „ниската земя“.  Преди да се пенсионира 75-годишният Кор, както го наричат всички, е работил като монтьор във фабрика, а след това и в..

публикувано на 10.05.24 в 14:47

Върнаха блясъка на Момина чешма

С водосвет, отслужен от отец Славчо Проданов, ще бъде открита днес от 16:00 часа възстановената Момина чешма край Търговище. За местните мястото (преди времето и хората да оставят своя отпечатък) е сред най-популярните край Търговище. Чешмата е била реставрирана два пъти, а сега ротарианците връщат блясъка на това любимо място. За..

публикувано на 10.05.24 в 14:38

Състезание по писане

Шестото състезание по краснопис и правопис в Шумен ще се проведе днес, на 10 май, във Второ основно училище „Д-р Петър Берон“. В него ще участват 11 отбора от 7 шуменски училища и от 4 учебни заведения в Смядово, Нови пазар, Каолиново и Венец. Задачите по краснопис и правопис ще решават общо 88 първокласници.  Официалното откриване на..

публикувано на 10.05.24 в 12:37

Щафета на свободата 2024

Стотици ученици се включиха в традиционната лекоатлетическа щафета в Шумен, посветена на Деня на Европа. За да се проведе надпреварата, бе затворен за автомобили бул. „Славянски“. Чуйте емоциите от състезанието и най-бързите ученици в репортажа на Стоян Стоянов. Малките атлети стартираха щафетата от пешеходната пътека на Руски паметник. Трасето..

публикувано на 09.05.24 в 14:14