Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за разговор със себе си под звуците на Йохан Себастиан Бах

„Бах на свещи“ е уникален проект за естети, който цигуларят Димитър Буров е подготвил за тазгодишната си среща с варненската публика в дните на Европейския музикален фестивал. Приглушената светлина от свещи ще помогне на ценителите да почувстват духа на християнските послания в музиката в навечерието на Великден. Началото на концерта е в 19 ч.

Соната в сол минор BWV 1001, Партита в си минор BWV 1002, Соната в ла минор BWV 1003, Партита в ре минор BWV 1004 – това са четири бисера, ненадминат връх в музиката на XVIII век за солов инструмент. Сложни като философия, подлагащи на изпитание техниката и посветеността на изпълнителя, тези творби, създадени около 1720 г., са наистина тест за майстори, за страстно влюбени в музиката, за виртуози. Димитър Буров притежава всички тези качества. Нещо повече - той ще представи пред родна публика своята интерпретация на едни от най-сложните, многопластови и изключително красиви творби в световната цигулкова литература.

Концертът „Бах на свещи“ ще е сред акцентите на пролетния музикален сезон във Варна. Билетите са по 10 лв. и могат да се купят от билетния център на Фестивалния и конгресен център и онлайн от Билети за концерта могат да се закупят от Билетния център на ФКЦ, както и онлайн: http://fccvarna.bg/събитие/бах-на-свещи-димитър-буров-цигулка

Според изследователи на творчеството на Бах соловите сонати и партити за цигулка на Бах не намират лесно своето място в изпълнителската практика. Една от причините е взискателният полифоничен стил, а другата е, че тези творби, както и повечето от музиката на Бах, са до голяма степен забравени след 1750 г. Първият цигулар, който изпълнява част от сонатите, е Джоузеф Йоаким през 1844 г. по време на концертно си турне в Лондон. Първото пълно издание на всичките шест творби се появява през 1908 г. Ден след концерта, на 12 април в Артсалона на Радио Варна от 10,30 ч. екипът на Европейския музикален фестивал Варна и ръководството на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ организират среща разговор на Димитър Буров с ученици и учители от цигулковите класове училището. Темата е „Традиции и новаторски тенденции в интерпретацията на соловите партити и сонати на Йохан Себастиан Бах“.

Снимка

Димитър Буров, цигулка

Димитър Буров завършва Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна в класа по цигулка на Димитър Райчев и Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в София при проф. Антон Хаджиатанасов. Още докато учи, той се явява на конкурси и печели международни награди. През 1988 г. получава пълна стипендия от Британския съвет и продължава музикалното си образование в Гилдхол Скул - Лондон, в класа на легендарния цигулар и педагог проф. Ифра Нийман. Две години по късно получава магистърска степен и специализира камерна музика с Дейвид Такено и Ерик Грумберг. Следва интензивна международна кариера на изпълнител и педагог. Бил е солист на повечето големи български оркестри и водещи фестивали в страната, включително и на Европейския музикален фестивал във Варна, Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертирал е във Франция, Швейцария, Германия, Русия, Турция, Словакия и Далечния Изток. След като започва педагогическата си кариера в Lancing Colledge и Purcell School, през 1995 г. Буров е назначен за ръководител на струнна катедра в Harrow School, където има клас по цигулка, виола и камерна музика. Води успешни майсторски класове в Англия, Хонгконг, Китай, Турция, Словакия и България, журира на Международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров“ в Шумен. Има записи в БНР и издадени компактискове, един от които е отличен за най добър диск на месеца от Classical Music Magazine в Лондон през 2009 г. „Това беше Бах, какъвто никога досега не бях чувал, страстта и копнежът бяха хипнотизиращи.“ – пише сред отзивите на Oxford University Chamber Music Society за рецитал на Димитър Буров в Англия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възкресението през "перото" на 12 български автори

„Възкресения“ е заглавието на антология с разкази на 12 български автори . Съставител е Благой Д. Иванов, който се включва и със свое произведение - „Приятелски кръг“. Другите автори са - Мария Пеева, Александър Ненов, Васил Попов, Елена Павлова, Емил Минчев, Цветина Цолова, Милен Хальов, Андрей Велков, Марин Трошанов, Богдан Русев и Димитър..

публикувано на 05.05.24 в 09:40

Детският танцов театър "Дея" и посланията му

„Чарли и шоколадовата фабрика“, „Алиса в страната на чудесата“, „Седем“, „Хотел Трансилвания“ са само част от заглавията на Музикален танцов театър „Дея“ в Добрич. На сцената малките танцьори и актьори пресъздават множество персонажи, но винаги говорят чрез силата на музиката, танца и театралното изкуство за любов, надежда и доброта. Своите съкровени..

публикувано на 04.05.24 в 09:05

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов. Българското изкуство изгуби един от безспорните авторитети в графиката, а варненската артистична общност - едно от най-ярките си лица. Творец на категоричния жест и изказ, Венци Антонов ще остане в сърцата ни със силата на своя дух и своите произведения, пишат за колегата си от Градската художествена галерия..

публикувано на 02.05.24 в 16:54

Писателят Атанас Стойчев за последните си книги

Писателят Атанас Стойчев се появява отново на сцената на Радио Варна и пред /по/читателите на неговото творчество с двете си последни книги: „Любов до повръщане“ / 2021/ и „Още една натрапница“ /2023/. Доколко невинни са фантазиите на автора, както той сам ги определя, читателите ще решат сами, но че е „наблюдателен и прозорлив събеседник“, по думите..

публикувано на 02.05.24 в 15:54

"Свободата води народа" е отново в Лувъра

Посетителите на Лувъра в Париж ще могат да открият истинските цветове на картината "Свободата води народа" на Йожен Дьолакроа след реставрацията й, която продължи повече от шест месеца, предаде АФП. Творбата, смяната за шедьовър на живописта, беше пожълтяла от натрупалите се в продължение на десетилетия слоеве лак и мръсотия. Картината, на..

публикувано на 01.05.24 в 15:44
Аладжа манастир

Само два музейни обекта във Варна работят днес

Днес, 1 май, както и в останалите празнични дни покрай Великден (от 3 до 6 май), отворени за посещение ще са само два музейни обекта във Варна , съобщават от Регионалния исторически музей във Варна. На днешния празник можете да посетите единствено "Аладжа манастир" и "Побити камъни" , а на 24 май, освен тях, отворен ще е и Музеят на Възраждането...

публикувано на 01.05.24 в 06:59

Концертът "Джаз в Първо студио" на група Soulbmoll ще звучи в ефира на Радио Варна

Концертът "Джаз в Първо студио" на група Soulbmoll ще се излъчи на 2 май от 12:30 часа в ефира Радио Варна. В програмата  групата изпълнява музика от първите им два албума „В този ред на мисли“ и „Причини“, аранжирана за биг бенд. SoulBmoll е една от най-успешните банди на българската сцена през последните  години. Музикантите са млади, амбициозни,..

публикувано на 30.04.24 в 23:34