Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живомир Момчев: Оптимист съм за бъдещето на българските деца

Според варненския преподавател най-важните качества на един млад учител са спокойствието и търпението

Както всяка година, на 15 септември хиляди ученици и техните учители ще прекрачат прага на родните училища. На фона на данните от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", според които учителите до 29 г. у нас са 6.5%, а общият процент на младите учители възлиза на около 15 на сто, все пак има млади българи, за които учителската професия е желана и е нещо повече от просто работа. Един от тях е Живомир Момчев - преподавател по Технологии и предприемачество и Изобразително изкуство във варненското частно училище Мечтатели. Макар да е в системата на българското образование сравнително отскоро, той е убеден, че това е професията, която иска да практикува занапред.

Усещам се много добре в ролята на учител. Общуването с децата е изключително зареждащо, макар работата с тях понякога да е изтощително занимание. Най-хубавото е, че ни напомнят, че и ние сме били деца - нещо, което ние, възрастните, често забравяме.

Живомир преподава на деца от първи до седми клас - възраст, в която дори една-две години разлика оказват огромно влияние в интересите и степента на развитие на децата.

От 7-годишните до 14-годишните разликата е много голяма. Забелязваш как дори между четвъртокласниците и петокласниците много неща са различни - това, от което се вълнуват, начинът, по който говорят, нещата, които споделят... И ти трябва да си навсякъде, да вникнеш във всяка възраст и да отговориш на техните потребности.

А какви качества трябва да притежава един млад човек, за да бъде успешен учител?

Според мен най-важното е да си спокоен и търпелив, на което така или иначе децата бързо те научават. Лично аз забелязвам, че сравнително малката възрастова разлика между мен и тях (макар че е повече от 25 години) им харесва - лесно ми се доверяват и споделят с мен всичко, което ги вълнува. Чувстват ме близък, а това е голям плюс за всеки учител - доста улеснява работния процес.

Свикнали сме да говорим за българската образователна система като тромава, ретроградна и безперспективна. Но какви са днешните методи на обучение, развива ли се в нова посока българското училище? Живомир Момчев споделя:

Развива се, да. Работи се по програма "Иновации в действие", която цели да внедри елементи на забава и игри в процеса на обучение по предмети като Физика, Химия, Математика и всички останали, които някога ни бяха досадни. Доста училища полагат усилия да бъдат иновативни, в това число и нашето. Наскоро присъствах на семинар относно иновативните начини на преподаване, където беше представен метод на обучение под формата на електронна игра - децата имат възможност сами да програмират специални устройства, чрез които в последствие възприемат новия материал. За мен това е бъдещето на преподаването - процесът ще става все по-интерактивен.

И накрая за бъдещето - на България и на нашите деца.

Определено съм оптимист за бъдещето на България. Днешните деца са много интересни млади хора, доста по-различни от това, което ние бяхме. Да, заобиколени са от безброй неща, които им крадат от вниманието - навсякъде е пренаситено от информация и развлечения, заради които на децата днес им е все по-трудно да проявят интерес към каквото и да било. Но занапред тази среда ще става още по-пренаситена и мисля, че те ще се справят с това предизвикателство. Така че спред мен ги очаква светло бъдеще.

Целия разговор с Живомир Момчев слушайте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политолог: Не чуваме ясна дефиниция какви са проблемите на гражданите

"Кампанията за изборите започна още през март и компроматите валят един по един". Това коментира за Радио Варна политологът Атанас Радев. По думите му това не е нищо ново за родната политическа картинка и посочи, че кандидатите за депутати не разчитат на позитивизъм и визия: „Кампанията е в разгара си и когато вече започне официално ще..

публикувано на 08.05.24 в 08:15
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Радиото се променя както света около нас

На 7 май отбелязваме професионалния празник на радиото и телевизията. Това е една от причините екипът на Радио Варна да организира днес Ден на отворените врати. Посетителите ще могат да влязат в ефирните студиа, откъдето се излъчва програмата, както и да се разходят из „светая светих“ на музикалните редактори – фонотеката. Накратко - всеки ще..

публикувано на 07.05.24 в 08:20

Възкресението през "перото" на 12 български автори

„Възкресения“ е заглавието на антология с разкази на 12 български автори . Съставител е Благой Д. Иванов, който се включва и със свое произведение - „Приятелски кръг“. Другите автори са - Мария Пеева, Александър Ненов, Васил Попов, Елена Павлова, Емил Минчев, Цветина Цолова, Милен Хальов, Андрей Велков, Марин Трошанов, Богдан Русев и Димитър..

публикувано на 07.05.24 в 07:00

Отец Георги Стоименов за вярата

Отец Георги Стоименов, председател на църковното настоятелство на храма "Св. Архангел Михаил" във Варна, от дете е привлечен от силата, водеща към храма. Първият му спомен за това е от детска възраст, когато по време на семейна екскурзия моли родителите си да изчакат да отвори Рилският манастир, който тогава е музей, за да го разгледа.  Роден е в Сибир -..

публикувано на 06.05.24 в 08:00
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Когато вършим добри дела, идват радостта и щастието

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, В първите минути от настъпилия празник на светлото Христово Възкресение ние се обръщаме към всички, които чуват възгласянето на жизнеутвърждаващото апостолско приветствие: „Христос Воскресе!“. Знаем, че много от нас в този момент ще..

публикувано на 05.05.24 в 00:00

Марио Хосен: Гости сме на тази планета!

Хосен! Гражданин на Австрия, но със сърце в България.  Велик, но скромен музикант. Обича работата си колкото живота. Обаятелен събеседник: словоохотлив и мъдър, деликатен и изискан.  Фин човек. На 8 години дебютира с Пловдивската филхармония. Продължава образованието си във Виена при проф. Михаел Фришеншлагер. Получава..

публикувано на 03.05.24 в 09:40

Двама актьори от варненския театър с номинация "Аскеер"

Две номинации за наградата "Аскеер" за Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна. За главна мъжка роля е номиниран Константин Соколов за ролята му на Петър в "Ботушът" от Лило Петров, с режисьор Стоян Радев Ге. К. Недялко Стефанов за ролята на Симеон в същата постановка. Пред Радио Варна Стефанов, за когото това е първа номинация заяви, че..

публикувано на 02.05.24 в 09:05