Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наталия Николова: Рециклирането е важно, но по-важно е да не генерираме отпадък

2
Наталия Николова
Снимка: Д.Дончева


На 18 март отбелязваме Световния ден на рециклирането. Тази година денят ще се чества с акцент върху рециклиращите герои, отдавайки заслужено внимание на отделните хора, обществата и организациите, които задвижват промяната към по-устойчиво използване на ресурсите чрез рециклиране. Сред тях е и Академията за рециклиращо изкуство "Recycle Art Academy", които организират множество инициативи посветени на ползите от рециклирането.

В най-новата си инициатива, от академията отправят специално видео предизвикателство към всички хора.

"То е отправено към всички български граждани, без значение възрастта, да ни изпратят кратко мотивиращо видео, в което да покажат своя пример как рециклират. Видеото трябва да е не повече от 30-40 секунди и ще бъде сложено в обща компилация, която ще разпространим. Така ще се опитаме да вдъхновим хората и да покажем, че рециклирането е важно и си струва да го правим", каза за Радио Варна Наталия Николова, която е основният "двигател" на Академията за рециклиращо изкуство. Тя е създател и на наръчника "Как да правим изкуство от отпадъци", който може да бъде намерен в електронен вариант на сайта на Академията за рециклиращо изкуство.

Според Николова, възпитаването на любов към природата и опазването на околната среда у децата, е от ключово значение в борбата с нейното замърсяване.

"При посещенията ми в училища и детски градини виждам колко отворени са децата към теми като рециклирането, как да спазват  нулев отпадък, какво е компостиране и други. На тях им е много интересно и моля всички родители да подкрепят децата си в това тяхно начинание, защото те няма как да го реализират без тяхната подкрепа", каза Николова.

През април, когато отбелязваме и Световния ден на Земята, Наталия Николова инициира и малък фестивал, в който ще се обсъждат различни екологични теми. По време на събитието ще има и литературни четения на книжки и приказки, които са с акцент опазване на околната среда. Това е обаче само едно от многото събития, които организират от академията. Една от целите на Наталия Николова е създаването и на театрална постановка, посветена на темата за рециклирането.

Според нея, в България вече са направени доста стъпки по отношение на рециклирането и опазването на околната среда, но има още какво да се желае.

"За да го правят, хората трябва да имат някаква мотивация и да бъдат улеснени в този процес. И тук вече се намесват благоустройствата на местно и национално ниво. Има много добри примери в страната като Бургас и Габрово. Трябва да се обърнем към техните добри практики и да ги приложим и във Варна, защото тук малко изоставаме в това отношение", поясни Николова.

От глобална гледна точка, рециклиращата индустрия спестява над 700 млн. тона емисии на въглероден диоксид всяка година. Според Наталия Николова обаче, не е важно само да рециклираме, а и да не генерираме отпадък.

"Най-добре събрания отпадък е негенрирания отпадък", категорична беше тя.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Наталия Николова в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15