Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диетата с периодично гладуване води до позитивни промени в мозъка

Снимка: pixabey.com

Учените, които се опитват да се справят с продължаващата криза със затлъстяването, са направили важно откритие: Периодичното ограничаване на калориите води до значителни промени както в червата, така и в мозъка, което може да открие нови възможности за поддържане на здравословно тегло, съобщи Science alert.

Изследователи от Китай са изследвали 25 доброволци със затлъстяване в продължение на 62 дни, през които те са спазвали режим, който включва внимателен контрол на приема на калории и относително гладуване през някои дни.

Участниците в проучването не само отслабват, средно 7,6 кг или 7,8% от телесното си тегло, но и се наблюдават промени в активността на свързаните със затлъстяването области на мозъка и в състава на чревните бактерии.

"Тук показваме, че диетата с периодично ограничаване на енергията (ПОЕ) променя оста човешки мозък-чрево-микробиом", каза изследователят Цян Зенг от Втори медицински център и Националния център за клинични изследвания на гериатрични заболявания в Китай, когато резултатите са публикувани през декември 2023 г.

"Наблюдаваните промени в чревния микробиом и в активността на свързаните с пристрастяването мозъчни области по време на и след отслабване са много динамични и свързани с времето", добави Цян.

Засега не е ясно какво причинява тези промени и дали червата влияят на мозъка или обратното. Знаем обаче, че червата и мозъкът са тясно свързани, така че третирането на определени области на мозъка би могло да бъде начин за контролиране на приема на храна.

Промените в мозъчната активност, забелязани чрез сканиране с функционален магнитен резонанс (ФМР), са в части на мозъка, за които е известно, че са важни за регулирането на апетита и пристрастяването - включително долната фронтална орбитална gyrus.

Нещо повече, промените в чревния микробиом, анализирани чрез проби от изпражнения и кръвни измервания, са свързани с определени области на мозъка.

Например бактериите Coprococcus comes и Eubacterium hallii са отрицателно свързани с активността в лявата долна фронтална орбитална gyrus - област, участваща в изпълнителните функции, включително волята ни, когато става въпрос за прием на храна.

"Смята се, че чревният микробиом комуникира с мозъка по сложен, двупосочен начин", каза Сяонин Уанг от Държавния клиничен център по гериатрия в Китай.

"Микробиомът произвежда невротрансмитери и невротоксини, които достигат до мозъка чрез нервите и кръвообращението. В замяна на това мозъкът контролира хранителното поведение, докато хранителните вещества от нашата диета променят състава на чревния микробиом", каза Уанг.

Понастоящем се смята, че повече от един милиард души по света страдат от затлъстяване, което води до повишен риск от множество различни здравословни проблеми - от рак до сърдечни заболявания. Ако знаем повече за това как мозъкът и червата ни са зависими един от друг, това може да има огромно значение за ефективното предотвратяване и намаляване на затлъстяването.

"Следващият въпрос, на който трябва да се отговори, е точният механизъм, по който чревният микробиом и мозъкът комуникират при хора със затлъстяване, включително по време на отслабване", заяви биомедикът Лиминг Уанг от Китайската академия на науките./БГНЕС


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни изследвания за диабет предлагат във Военна болница във Варна

Безплатно изследване на гликиран хемоглобин при хора със захарен диабет ще се проведе в периода 13-30 май в МБАЛ-Варна към Военномедицинска академия (ВМА). Кампанията е под наслов „Заедно към по-добър контрол на диабета!“ и има за цел да обхване хора, които са над 18-годишна възраст, и са с вече поставена диагноза захарен диабет, съобщават от ВМА..

публикувано на 29.04.24 в 16:40

Лесна работа: Душевност наша... необятна и неразгадаема

Великата седмица – време духовно. Искате ли да се фокусираме върху необятната и неразгадаема наша душевност? С делнични примери. Да речем, запазвате си час за лекар през съответното приложение. Планирате бързи и стегнати действия. Реалността е различна. Явявате се пред кабинета десетина минути по-рано. Пространството е малко: осем стола..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Наградиха ученици за най-добро есе и видео на тема "Европа - граници и мостове"

Наградиха ученици, участвали в деветия конкурс за есе и видео на тема "Европа - граници и мостове", организиран от варненската Първа езикова гимназия. Церемонията се състоя в Музея на нова история във Варна. Десетокласничката Сияна Костадинова спечели първо място в категорията за написване на есе. След нея се нареждат единадесетокласникът Ивайло..

публикувано на 29.04.24 в 14:51

10 000 яйца и 2000 козунака даряват Гората.бг на хора в нужда

Доброволците от Гората.бг правят поредна кампания, в която фокусът пада върху възрастните хора в бедни села, домове за стари хора, център за домашно насилие, психично болни хора, майки и деца, настанени в други места, както и многодетни семейства. А инициативата този път е за дарение на над 10 000 яйца и 2 000 козунака. Основният двигател на..

публикувано на 29.04.24 в 13:59

Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб

Европейският парламент стартира институционална комуникационна кампания, за да насърчи европейските граждани да гласуват. Между 6 и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки ще бъдат призовани да отидат до урните, за да гласуват на европейските избори. За да подчертае важността на гласуването и опазването на демокрацията, Европейският..

публикувано на 29.04.24 в 13:52

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните. Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират степента..

публикувано на 29.04.24 в 10:48

29 април – Международен ден на танца

През 1982 година Международният танцов комитет на Международния театрален институт (ITI) избира 29 април за Ден на танца. Датата е символична – всяка година на 29 април се празнува и рождението на великия френски реформатор на танца Жан-Жорж Новер (1727-1810), а светът отдава своята почит към най-възвишеното изкуство – танца. Сценично изкуство, чието..

публикувано на 29.04.24 в 09:54