Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистът Любчо Нешков за изборите в Северна Македония: Това не беше предизборна кампания, а състезание по омраза срещу България

Снимка: БГНЕС
Преди няколко дни в Северна Македония се проведе първия тур на президентските избори. След него стана ясно, че на балотаж отиват Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПНЕ и Стево Пендаровски, подкрепен от СДМС. Тези избори са от ключово значение и за отношенията между Северна Македония и България заради готвените конституционни промени в нашата съседка, признаващи българското малцинство.

Темата коментира в предаването "Позиция" по Радио Варна журналистът Любчо Нешков. По думите му, в Северна Македония не е имало предизборна кампания, а състезание на омраза срещу България.

"Нямаше дебат, нямаше съобщение или митинг, в които да не се говореше за български диктат, българска намеса, за български фашисти, окупатори и т.н", обясни Нешков.

Според него, това са неща, които засягат пряко страната ни, но недоумява защо българските политици не обръщат толкова голямо внимание на проблема.

"Всеки анализ, всеки коментар, който пренебрегва държавната идеология в съседна Северна Македония, е проява на тотална неграмотност и липса на национални рефлекси", категоричен беше журналиста.

По думите му, в дъното на влошаването на отношенията между двете страни стои, както той го нарича "сръбския хегемонизъм" в Северна Македония, който, по думите му, цели да дестабилизира Балканите.

Той припомни за нападението от страна на етническите сърби в Косово през миналата година, когато бяха ранени близо 100 войници на НАТО, както и за сръбската намеса в Скопие.

"Александър Вучич, който в момента управлява Сърбия, той открито отива в Скопие и говори, че те не ги призовават да си променят името или да променят конституцията", поясни Любчо Нешков и сравни това с действията на Русия преди военните действия в Украйна. 

Любчо Нешков коментира и доклада на Държавния департамент в САЩ за 2023 година по отношение на Северна Македония, в който се споменава за системно расово и етническо насилие и дискриминация над българите там.

"В доклада се използва термини като расизъм, етническа омраза, етническа дискриминация. Давате ли си сметка какво означава това в реалния живот? Това не е да пребиеш един човек или да забраниш едно сдружение. Това означава да преследвате всеки един, който мисли различно и се чувства, така както той е решил. Тук е мястото да подчертаем, че България не се занимава с история. България казва, че историята е такава, каквато е била. Македонизмът се занимава с история, защото той има нужда от фалшифициране на миналото", коментира Нешков.

Какво сподели още той в интервюто пред Жоро Бекяров? Чуйте в прикачения звуковия файл.


По публикацията работи: Иван Барбов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радко Мурзов: Изкуството е вечно търсене

Изложбата "Кристализация II" откри в Арт салона на Радио Варна известният художник Радко Мурзов. Експозицията представя 51 творби, изпълнени в уникална технология, откритие на Мурзов.  "Техниката е такава, че работя с акрилни бои и сол. Солта допълнително повторно кристализира и се получават красиви кристали. Отблизо погледнато в картината те блестят",..

публикувано на 09.05.24 в 08:05

Политолог: Не чуваме ясна дефиниция какви са проблемите на гражданите

"Кампанията за изборите започна още през март и компроматите валят един по един". Това коментира за Радио Варна политологът Атанас Радев. По думите му това не е нищо ново за родната политическа картинка и посочи, че кандидатите за депутати не разчитат на позитивизъм и визия: „Кампанията е в разгара си и когато вече започне официално ще..

публикувано на 08.05.24 в 08:15
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Радиото се променя както света около нас

На 7 май отбелязваме професионалния празник на радиото и телевизията. Това е една от причините екипът на Радио Варна да организира днес Ден на отворените врати. Посетителите ще могат да влязат в ефирните студиа, откъдето се излъчва програмата, както и да се разходят из „светая светих“ на музикалните редактори – фонотеката. Накратко - всеки ще..

публикувано на 07.05.24 в 08:20

Възкресението през "перото" на 12 български автори

„Възкресения“ е заглавието на антология с разкази на 12 български автори . Съставител е Благой Д. Иванов, който се включва и със свое произведение - „Приятелски кръг“. Другите автори са - Мария Пеева, Александър Ненов, Васил Попов, Елена Павлова, Емил Минчев, Цветина Цолова, Милен Хальов, Андрей Велков, Марин Трошанов, Богдан Русев и Димитър..

публикувано на 07.05.24 в 07:00

Отец Георги Стоименов за вярата

Отец Георги Стоименов, председател на църковното настоятелство на храма "Св. Архангел Михаил" във Варна, от дете е привлечен от силата, водеща към храма. Първият му спомен за това е от детска възраст, когато по време на семейна екскурзия моли родителите си да изчакат да отвори Рилският манастир, който тогава е музей, за да го разгледа.  Роден е в Сибир -..

публикувано на 06.05.24 в 08:00
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Когато вършим добри дела, идват радостта и щастието

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, В първите минути от настъпилия празник на светлото Христово Възкресение ние се обръщаме към всички, които чуват възгласянето на жизнеутвърждаващото апостолско приветствие: „Христос Воскресе!“. Знаем, че много от нас в този момент ще..

публикувано на 05.05.24 в 00:00

Марио Хосен: Гости сме на тази планета!

Хосен! Гражданин на Австрия, но със сърце в България.  Велик, но скромен музикант. Обича работата си колкото живота. Обаятелен събеседник: словоохотлив и мъдър, деликатен и изискан.  Фин човек. На 8 години дебютира с Пловдивската филхармония. Продължава образованието си във Виена при проф. Михаел Фришеншлагер. Получава..

публикувано на 03.05.24 в 09:40