Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мото шествие с поклоннически маршрут днес от Плиска до Варна


Мото шествие под надслов „По пътя на вярата и буквите“ ще се проведе тази събота, 11 май - денят, в който Българската православна църква чества Светите равноапостоли Кирил и Методий. Маршрутът ще е поклоннически и ще премине през обекти свързани с ранното християнство и разпространението на българската писменост. Началото ще е от 12,30 часа от Голямата базилика в първопрестолната българска столица Плиска, където ще бъде отслужена празнична литургия, направен водосвет и ще има концерт на детски състави, след това мото шествието ще продължи през Двора на кирилицата - културно-исторически комплекс в Плиска. Там ще бъдат поднесени венци на паметника на Св.св. Кирил и Методий и ще завърши край Варна в ранносредновековния манастирски комплекс „Света Богородица“ в местността Караач теке, известна сред варненци като „Пчелина“. Този обект е открит от археолозите през 1921 година, в последните 25 г. негов основен изследовател е проф.Казимир Попконстантинов, който след пристигането на мото шествието, около 16 часа (според предварителната програма) ще разкаже на аудиторията всичко най интересно за този манастир и за ранното християнство по българските земи.  През 2018 г. беше разкрита от археолозите цялата сграда и стопанските помещения, което направи възможно съставянето на изображение на манастира (виж снимки).

В това поклонническо мото шествие ще се включат мото клубове от Варна, Шумен и Нови пазар. Проявата е първата от съвместните проекти между Варненска и Шуменска област, съгласно сключено преди Великден, обяви професор Андрияна Андреева, областен управител Варна. Партньорството между държавните администрации има за цел знакови за двете области туристически обекти и паметници от културно-историческото ни наследство да бъдат популяризирани и съхранени като част от дейностите за постигане на устойчив туризъм в двата региона.

Ранносредновековният манастирски комплекс „Света Богородица“ край Варна е със статут паметник от „национално значение“ от 2015 г. със заповед на тогавашния министърът на културата Вежди Рашидов. Директорът на РИМ-Варна Игор Лазаренко припомни, че комплексът е един от няколкото големи от периода на ранното християнство. Доказателство за това е големият скрипториум. Тогава днешните земи на Североизточна България са били много гъсто населени. Но, за да бъде посещаван манастирския комплекс от организирани туристи е необходимо да бъде направен път, вкл. за автобуси и място където да паркират, каза директорът на РИМ-Варна археологът Игор Лазаренко. Той припомни, че вече над 10 г. се очаква държавните институции в столицата, сред които и министерства да предоставят съответните документи, вкл. подробни устройствени планове, които ще дадат възможност за развитие на обекта. Районът на манастирския комплекс беше много дълго време непроходим, сега е разчистен, но същия проблем остава за ранно християнския манастир в месността Джанавара, подчерта Лазаренко. И така вече над 15 г. се говори за поклонически туризъм, който да обедини Аладжа манастир с манастирите край Джанавара и Пчелина.

Областната и местната администрация, в лицето на областния управител професор Андрияна Андреева (на снимката в ляво) и на Десислава Георгиева (на снимката в дясно), от дирекция „Култура“ на община Варна се ангажираха да съдействат за уреждането на документацията.

Специално за тази пресконференция от фонда на музея бяха извадени и показани първия печат на Цар Борис Първи покръстител намиран в България и печат на неговия наследник на трона – синът му Цар Петър.

Княжеският манастир е строен от Цар Борис Първи покръстител през 9-ти и е съществувал до 18-ти век, по данни на археолозите. Имал е голяма черква, кула с параклис, огромен скрипториум, библиотека, училище, монашески общежития, ковашка работилница. Според изследователите комплексът е уникален по своята планова схема и размери, без паралел в българската и византийската строителна традиция.

Припомняме думите на археолога проф.Казимир Попконстантинов, който  над 25 г. проучва забележителните средновековни манастири в с.Равна, Провадийско и в месността Караач теке, свързани със Света Богородица, покровителка на Варна, че благодарение на този манастир в нейните покрайнини празникът на Св.Богородица е честван още преди 1 100 г. 

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На първи юни децата на Варна играят навън

Инициативата на община Варна "Да поиграем навън", при която затворено за движение на автомобили е пространството между общината, градинката на Търговската гимназия  и Икономическия университет  от днес до 22 часа утре,бе посрещната радушно от семействата с малки деца, за които имаше забавни игри и спортни събития. Кметът на града Благомир Коцев..

публикувано на 01.06.24 в 16:19

Влакът Варна- Добрич закъснява с над 3 часа поради инцидент (допълнена)

Влакът Варна- Добрич закъснява до този момент със 100 минути, поради  инцидент. Наши слушатели информираха, че композицията е блъснала човек на жп линията, поради което влакът е спрян на Повеляново. До момента никой не ги е информирал, дали ще бъдат извозени с алтернативен транспорт. Влакът от Варна за Добрич е блъснал мъж с неустановена..

обновено на 01.06.24 в 15:49
Индийски работници правят навеси за защита от горещините през летния сезон

Според КНСБ, наемането на индийски работници от родния бизнес представлява нелоялна конкуренция на българските трудещи се

Главният икономист на КНСБ Любослав Костов определи наемането на индийци за работа като социален дъмпинг на пазара на труда в България и на заплащането на българските работници. По думите му, преди да поканим чуждестранни работници, първо трябва да се направи опит да се привлекат онези, които не са включени на пазара на труда в страната ни...

публикувано на 01.06.24 в 15:45

Конференция на тема “Изкуственият интелект и човекът“ се провежда във ВСУ

“Изкуственият интелект и човекът“ е темата на Студентската научна конференция, която се провежда във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Събитието, организирано от Студентския съвет, обединява студенти и водещи учени в областта на изкуствения интелект. Те обсъждат перспективите пред използването на изкустевения интелект в..

обновено на 01.06.24 в 12:00

Общественият съвет към ЦИК в помощ за изборите на 9-ти юни

Общественият съвет към Централната избирателна комисия  разпространи информационни материали в помощ на гласоподавателите на изборите на 9 юни. В тях са посочени основните грешки при гласуването с хартиени бюлетини, които могат да ги направят недействителни, както и кои са основните стъпки при гласуването с машина. Днес е последният срок, в..

публикувано на 01.06.24 в 10:11

Децата в Добрич ще имат открит урок по история

Открит урок за деца на тема „Българската армия през вековете“ ще бъде проведен днес в от Регионалния клуб „46-и пехотен Добрички полк“ в градския пак в Добрич. Откритият урок се организира със съдействието и подкрепата на Регионалния исторически музей. Откритият урок е насочен основно към младежите, като целта е тяхното патриотично възпитание и..

публикувано на 01.06.24 в 08:46

Времето на 1 юни- слънчево и топло

Днес ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб югозападен вятър, по Черноморието слаб до умерен от юг-югоизток. Максимални температури между 28° и 33°, по Северното Черноморие между 23° и 26°, за Варна около 26°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода от 18° до 20°.

публикувано на 01.06.24 в 07:54