Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Копродукция на БНР и полското радио Заход: Mama - мама, tata - татко, история с деца на заден план

Снимка: Архив

неделя, 18 октомври от 10.00 и 18.30 часа

Автори: Сезари Галек и Даниела Манолова.
Продуценти: Паулиана Новакова и Михал Францковиак.
Постпродукция на българската версия: Живко Марек
Музика: Цезари Галек.
Със съдействието на Теодор Иванов, Десислава Попов, Ралица Димитрова.

Въпреки че принадлежат към общото славянско лингвистично семейство България и Полша рядко и случайно са кръстосвали историческите си съдби. Полският крал Владислав Варненчик загива на 10.11.1444 г. в боя при Варна по време на кръстоносния поход срещу Османската империя. 665 години по-късно по-странен начин името Варненчик, вече като псевдоним в интернетните форуми, беше използвано за призоваване към открита антиполска атака по повод на драматичната семейна история в Асеновград.
Авторите на документалния сериал в две части Цезари Галек и Даниела Манолова проследяват Асеновградската история за отвличането на Павел и Николета в двете страни - България и Полша и на два езика - български и полски. Записите за радиодокумента са направени през периода юли - октомври 2009 в София, Варшава, Пловдив, Асеновград и Денбица, малко градче на 300 км от Варшава, където в момента живеят Павел и Николета с майка им Барбара Барнаш. В записите участват експерти от Министерството на правосъдието в София и Варшава, адвокати, прокурори, психолог, съдебни изпълнители, г-н Галонска, консул на Република Полша в България. Главните герои на историята са Тодор и Барбара Василева и техните деца и близки роднини.
В ситуация, в която медиите в България подкрепиха бащата, а медиите в Полша подкрепиха майката, двуезичният творчески екип на радиодокумента избра плуралистичен стил на изображение. В тази сложна и динамично развиваща се история най-напред е имало една първа половина, изпълнена с любов, планове и позитивност. А днес, когато истинска и истински безскрупулна война се вихри в съдилищата и медиите, ще се опитаме във вируалното пространство на радио да създадем пространство за контакт в името на децата.
“Разделете бебето” е била Соломоновата присъда в спора между двете майки, които претендирали, че всяка от тях е истинската майка. Тестът за истинската майка оставаме на слушателя. Ние не искаме да разделим бебето.

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05