Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министър Иван Данов: Да се опитаме да използваме по-конструктивно модела на немското професионално образование

Проф. д-р Иван Данов, министър на инвестиционното проектиране, връчи статуетката „Слава” от скулптура Александър Пройнов на Екехард Нойрайтер, управител на АББ България.

Снощи беше десетото връчване на наградите, които Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) учреди преди 10 години за фирми, допринесли през последните 12 месеца за развитие на българо-германските икономически отношения. Неотдавна вицепремиерът Даниела Бобева заяви, че управлението на работната сила и спадането на инвестициите в България са двата големи фактора, които пречат на растежа й. Поканен за връчването на наградите като почетен гост беше министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов. Ето какво сподели той в „Нашият ден” за инвестиционния климат в страната ни:
„Най-важният извод, който си направих снощи е, че в нашата страна има присъствие на водещи в света германски фирми, което ме прави оптимист за бъдещото икономическо развитие на страната. Знаете, че германската икономика е водеща в ЕС, както и опитът им. Да не говорим, че голяма част от фундаменталните открития в Европа намират приложение именно в индустрията на Германия. Т.е. присъствието на тези германски фирми у нас е гаранция, че страната ни върви в правилната посока, а тя е пълна интеграция с европейските икономически структури. Наградите бяха за голямо предприятие, за малко и средно предприятие и за корпоративна социална отговорност. Явно германските инвеститори вършат това, което ние не сме направили досега, а именно да подготвят кадри, човешки потенциал, за да могат да бъдат развивани тези инвестиции. Това не е в моя ресор, но силно впечатление ми направи наградената фирма в третата категория за социално отговорен бизнес. Тя е инвестирала в студентски стажове и програми, финансирала е образователни проекти. Това всъщност не е практика само на награденото предприятие, то е практика на целия германски бизнес у нас. Когато формирахме новото министерство на инвестициите се оказа, че ние нямаме инвестиции, защото нямаме кадри. Чуждите инвеститори не срещат професионализъм и това е пречка пред инвестициите. Проблем е и езиковата бариера. Надявам се, че след като подготвят кадри тук, германските инвеститори ще останат и за в бъдеще в България. Те даже говорят за увеличаване, за окрупняване на бизнеса си у нас, за нови инвестиционни намерения. Като пример ще посоча, че победителят в категория „Голямо предприятие” заяви увеличаване с 600 броя на работните си места. В случая аз ще продължа разговорите с министъра на образованието проф. Анелия Клисарова и ще предам призива, който Германо-българската индустриално-търговска камара има към страната ни – да се използва по-конструктивно моделът на немското професионално образование. Аз знам, че министър Клисарова вече работи в тази посока. Това е начинът за оцеляване на нашата икономика.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35