Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо сме с най-ниска здравна култура в Европа и как да я подобрим

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Изследване на университета в Маастрихт, представено наскоро от Брюксел, ни поставя на опашката по здравна култура сред страните членки.
Разпитани били по 1000 души на възраст над 15 години от Германия, Австрия, Холандия, Ирландия, Гърция, Полша, Испания и България по четири показателя. На първите два от тях - какви познания имате за собственото си здраве (как разчитате симптомите и разбирате, че сте болен) и знаете ли къде да потърсите медицинска помощ, щом се нуждаете, над 50 % от българите дали опасни и неадекватни отговори. Третото питане било какво разбирате под профилактика, какви прегледи предвижда тя, на каква възраст и през какъв период от време. Цели 70% от запитаните българи заявили, че въобще не знаят как да се подлагат на нея и какво да правят. Трагичните отговори в останалите 7 държави били средно 30%, само в Испания скочили на 40 на сто.
Българинът няма никаква представа от здравословно хранене, показала четвъртата група от въпроси.
Можем ли да променим тенденцията и как? За това разговаряхме в „Нашият ден - практично” с доц. Михаил Околийски от Националния център за опазване на общественото здраве и д-р Борислав Миланов, председател на Българския зъболекарски съюз.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

Новият брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Кин Стоянов: Единственият достоен участник в скандала с Роман на годината е Елена Алексиева

Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията. Журналистът..

обновено на 13.05.24 в 11:42
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42