Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бащата на Шишкото и Хлапето

СнимкаАвгуст 1945 година, светът се променя завинаги. Правят го Хлапето и Шишкото, както гальовно са наречени първите, употребени срещу хора атомни бомби. На 6 и 9 август Хирошима и Нагасаки са сринати, загиват стотици хиляди, още милиони ще изтлеят от лъчевата болест. Щатите си уреждат сметките с Япония и Втората световна война получава окончателната си развръзка. Разрушителната сила на атома е овладяна двайсетина дни по-рано, когато край Аламогордо, Ню Мексико на 16 юли е произведен първият ядрен взрив в историята на човечеството. Проектът „Манхатън” се увенчава с пълен успех. А в дъното на всичко е една странна, необикновена и силно противоречива личност - ръководителят на проекта, блестящият физик и радикален левичар Джулиъс Робърт Опенхаймер, останал за историята като „бащата на атомната бомба”. За едни полубог, за други демон на унищожението, Опенхаймер и до днес остава една психологическа загадка и изкушение за редица майстори на словото. Такъв е и сънародникът ни Стефан Груев, който прави бърза скица на Ядрения Джей пред микрофон на БНР.




13 август

ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15