Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаните истини за Ботевата чета

| обновено на 08.04.15 в 16:37 БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Предаването „Премълчаната история” от 14 януари беше посветено на премълчаните обстоятелства около убийството на Христо Ботев. Дали това заговор от страна на обкръжението му, на гузните съвести, виновни за провала на мисията, с която е натоварена четата, дали е самоубийство, както смята поетът Стефан Цанев, или е в резултат на черкезки „снайперист”, приложил познатата в Кавказ тактиката – главатарят на противника да бъде издебнат и застрелян от далечно разстояние, след което разбиването на войската му не е проблем.
В предаването гостуваха двама души, които са свързани по свой начин с делото и съдбата на българския Христос.
• Илия Луканов е изследовател на Ботев и неговата чета и е събрал сериозните си документални проучвания в три последователни издания „В търсене на истината за гибелта та Ботев” (2011), „Премълчаните истина за Ботевата чета” (2012) и „Без прошка и без давност” (2013). Авторът разглежда изначалната предпоставеност, възпрепятстваща повече от столетие разплитането на едно, според него, „съдбоносно историческо престъпление”, както и неизяснените отговорности на определени лица, общности и институции.
• Другият гост беше писателят Васил Пекунов, чиито роман „Визитация” е посветен изцяло на „завръщането” на Войводата у нас, в днешно време, за да види отблизо родината си, вече десетилетия след като е свободна и независима република.
Участваха още:
• писателката Неда Антонова, чиято радиопиеса „Щурчето” неотдавна бе излъчена по БНР. Монодрамата й е изцяло посветена на последните трагични часове на поета;
• и един сигурен опонент на тезата, че Ботев е убит от своите, това е историкът проф. Пламен Павлов, който като учен не приема хипотезите, а само съществуващите факти. Проблемът е, че и фактите понякога могат да бъдат фалшифицирани, както, например, комунистическото „Символ верую” приписвано на Христо Ботев, а по-късно това авторство бе напълно опровергано и то по убедителен начин.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55