Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войводина

БНР Новини
Нови Сад, административният център на област Войводинана
Снимка: all-free-photos.com

В момента, уважаеми слушатели, пътувам през няколко страни на Централна Америка, но това няма да ми попречи да ви предложа пътешествие до областта Войводина на съседката ни Република Сърбия, което записах преди да тръгна.
Твърдя отдавна и с основание, че не познаваме най-близките си съседи, което в XXI век е направо недопустимо. Сигурен съм, че мнозина българи са посещавали Белград – столицата на Сърбия, но едва ли са много онези, които, профучавайки с колите си през нея на път за Западна Европа, са си правили труда да се отбият встрани. А има защо и днес аз смятам да докажа това. Чуйте моя разказ, за да научите повече за онази част на нашата съседка, която носи името Войводина.
Беше сравнително наскоро. Отправихме се с няколко колеги от БНТ на път през равната като тепсия Панонска низина, за да потърсим какво се крие зад имена като Войводина, Фрушка гора, Сремски Карловци. Искахме да се срещнем отблизо с хората, които ги обитават, защото векове наред са издигали прегради балканските народи помежду си вместо да потърсят онова, което ги сближава. Искахме да се опитаме донякъде да поправим тази грешка, като се отърсим от предразсъдъците, и ги погледнем с широко отворени, но добронамерени очи.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32