Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не се страхувай от нищо, всичко ще свърши леко или фичър за Александър Геров

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Тази събота в Документално студио ще звучи фичър, направен преди много години, който по никакъв начин обаче не е отживял, остарял или овехтял. Напротив, отдалечаването във времето от конкретните събития, предадени сами по себе си с проникновеност, точност и разследваща последователност от авторката, провокира към нова интерпретация на аудио материала. Той продължава да е впечатляващо звуково свидетелство за контакта с поета Александър Геров. Същевременно обаче звучи като история на една драма и една действителност, история, която като че ли винаги е във въздуха и винаги е  покъртителна, защото е история за самотата, за прозренията на твореца и сблъсъка му с мизерията на битовия свят и безпределността на поетичния.

Документалната програма на Ивайла Александрова е създадена през 1998 г. след смъртта на поета Александър Геров в старчески дом и разследването на обстоятелствата на тази смърт изгражда една от сюжетните линии на фичъра. Паралелно на журналистическото разследване Ивайла прави записи и с брата на поета Георги Геров, а също така използва и свои предишни интервюта със самия Александър Геров. Драматургическият ход на едно постепенно и задълбочено приближаване до личността в контраст с разследването на смъртта поражда богатството и оригиналността на тази документална пиеса.  Трева ще поникне от болката.   

Човек не може да понася щастието, копнежът му е достатъчен, казва Александър Геров.  

Александър Цветков Геров е през 1919 г. Работи като редактор в Радио „София”, по-късно в редакцията на списание „Киноизкуство”, вестник „Кооперативно село”, в редакция „Фокус” към Българска кинематография и в издателство „Български писател”. Автор е на стихосбирките „Ние, хората”, „Чуден свят”, „Прашинки”, „Приятели”, „Свободен стих”. Умира в София през 1997 г. след продължително боледуване.

събота, 9 април от 15.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05