Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Големинов на 60 години

Снимка: Нели Гаврилова

Превъзходен пианист и един от най-оригиналните съвременни композитори. Като мнозина представители на съвременната музикантска творческа гилдия прекарва дълги години извън родината си, учи, асимилира различни култури, музицира с успех; изпълняван е - с успех - от известни музиканти в Европа и Америка. Намира, обаче, родината за подходящото място да осъществява творчески идеи; място, лишено от напрежението на обременеността с тежко музикално наследство.
Пореден Големинов, пътищата му в каква степен се различават или сливат с тези на бащата? Как се проектира индивидуалността върху огромните възможности за глобален обмен на идеи, влияния, традиции, колорит? Доколко е важна и какво означава днес националната специфика на дадена музикална култура и кои са носителите й? Пианизмът каква роля играе върху творчеството: от една страна дава на твореца Големинов достатъчно свобода да осъществи върху клавиатурата собствените си идеи. От друга, обаче, какво ще донесе  бъдещето?
Много въпроси ще бъдат отправени към Михаил Големинов: изключително интересен, аналитично мислещ и същевременно, емоционален събеседник. Ще звучи негова авторска музика.
Ще слушаме и музика - от Бах до наши дни - изпълнена от брилянтния пианист Михаил Големинов, който умее с желязна логика да укроти бликаща емоционалност.

7 юни, от 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", май 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 09.05.24 в 10:33