Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от рождението на Ханс Вернер Хенце

Вторник, 2 август, от 19.30 часа

Ханс Вернер Хенце
Снимка: личен архив
Той е сред щастливците, които успяват да живеят, при това добре, само от творчеството си. Дължи го на издателя си от „Шот“, който му предлага достатъчно добри авторски отчисления, за да твори безгрижно. За практиката на 20-то столетие е доста плодовит. В творчеството си преминава бурно през различни стилове и влияния: сериализъм, атонализъм, неокласицизъм, италианска музика, арабска музика, джаз, попмузика, традиционните немски композиторски школи...
Известно време  е под влияние и на Стравински, по-точно – на „Пролетно тайнство“.  Творчеството му е разнообразно, твори в различни жанрове, изпитва особен пиетет към сценичните – опера, балет, водевил. В предаването ще звучат фрагменти от водевила му „Ла Кубана или Живот за изкуството“.  Хенце е бил винаги политически ангажиран, изповядващ леви идеи. Посвещава опуси дори на Хо ши Мин и Че Гевара.
През 1953 година се премества в Италия – това е реакцията му срещи хомофобията и цялостния политически климат в родната му Германия. В Италия пише сценична музика по текстове на Карло Гоци, Вилхелм Хауф, балет по либрето на Лукино Висконти. Посещение в Гърция му дава стимул да напише крупната си вокално-иструментална Камерна музика по химна на Хьолдерлин „В прекрасната синева“. Посвещава я на Бритън, първото изпълнение е на Питър Пиърс. Части от творбата ще звучат в предаването.
В предаването ще чуете клавирни пиеси на Ханс Вернер Хенце, сред които фрагменти от цикъла за млади пианисти върху детската му опера „Поличино“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55