Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изключителен интерес на български фирми към дуалното образование

БНР Новини
Петя Евтимова.
Снимка: БГНЕС

Осемстотин ученици в 30 училища в 19 български града започнаха новата учебна година по системата „учене чрез работа“. Специалистите от българо-швейцарския проект ДОМИНО твърдят, че бизнесът у нас все по-осезателно разбира, че трябва сам да отгледа кадрите си сам по места, а не само да се оплаква от липса. Според Петя Евтимова, ръководител на проекта, не само големи, но и средни, дори малки фирми са готови да споделят с държавата както разходите за обучение, така и отговорността за качеството му. Ползата от контакта между двете страни е в няколко посоки. Работната среда има дисциплиниращ ефект за учениците. Учители споделят, че в горните класове, когато младите започнат работа в реална среща, стават много по-редовни и старателни и в учебните занятия. Самите ученици пък разказват, че когато започнат работа в предприятие се чувстват вече много по-отговорни и с повече самочувствие. На тях се гледа като на хора, на които се възлагат конкретни задачи, получават и възнаграждение.
Надеждата на специалистите от ДОМИНО е, че след завършване на проекта през 2019 година поне 30 процента от българските училища ще могат да провеждат обучение по дуалната система. В Швейцария, Германия и Австрия те са 70 на сто.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46