Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукът на историята

БНР Новини

Рожденият ден на радиото - 13 февруари отбелязва първото излъчване на радиостанцията на ООН през 1946 година. Но радиото има по-дълга история и много претенденти да са го измислили. Александър Попов представя своя уред през 1895 година и в Русия традиционно е смятан за създател на радиото.
Но за много други изобретател е маркиз Гулиелмо Маркони, който пръв получава патент за него в Англия и Нобелова награда за физика. Основната му заслуга е, че издига идеята за масовото използване на радиото и я реализира на практика. Той е първият, който осъществява радиовръзка през Атлантическия океан, така е предадено едно от най-известните радиосъобщения в света – между президента на САЩ и краля на Англия.
Германците пък смятат Хайнрих Херц за създател. Свои изобретатели си имат още Франция, Индия, Англия, балканските страни и дори Бразилия. Споровете несъмнено ще останат, но по-важно е, че това откритие завинаги промени общуването между хората. Във „Време и половина“ ви представяме някои от най-уникалните записи от световната история, от Уинстън Чърчил до Ърнест Хемингуей и от Лев Толстой до Жерар Филип в ролята на летеца от „Малкия принц“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Град Елена – възрожденски дух и вековни традиции

В деня на Светите равноапостоли Константин и Елена предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели в град Елена – място, съхранило възрожденския дух и вековните традиции.  Светослав Петров , главен уредник в Музей на Възраждането, разказва за забележителностите, които биха развълнували посетителите на града. В Елена се намира вграденият в..

публикувано на 21.05.24 в 10:15

Милен Хальов с продължение на "Общежитие за чудовища"

Писателят и учител Милен Хальов написа продължение на фентъзи романа си "Общежитие за чудовища". Година след началото на историята вече е налице втората част на фантастичното приключение. Тя разказва за "Мракът на вампира" и запраща читателите от сърцето на винаги разноликия Студентски град към дълбоките гори на мистичните Родопи. Според автора..

публикувано на 21.05.24 в 08:05

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20