Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За охраната на охраняваните

БНР Новини
Всички са прави, освен потърпевшите. Те са обезправени в правото си на достоен живот и сигурност.
Снимка: БГНЕС

Вълненията около искането на Главния прокурор до Конституционния съд относно някои разпоредби от Закона за частната охранителна дейност очаквано ескалират.
Ето няколко гледни точки. Нарушава се Конституцията – там е записано, че осигуряването на обществения ред е задължение на Министерския съвет. Респективно на МВР. От друга страна хората се чувстват, а и реално често са изоставени на произвола на откровени крадци, насилници и убийци. Особено в по-малките населени места. Оправданието на органите е в липсата на ресурс, несвършена работа на предходни или последващи институции, корупция и т.н. Както се казва – всички са прави. Освен потърпевшите, защото те са обезправени в правото си на достоен живот и сигурност. Което също е записано в законодателството. В Конституцията, чл.53 се казва, че училищното обучение до 16 годишна възраст е задължително, а ние сме водещи по реална неграмотност на континента. Което не пречи на тези, които нарушават този наш основен закон, да гласуват и избират, основно организирано, законодателите. Т.е. избрани от нарушители на конституцията коват правовия мир в една все по-немирна за гражданите й държава. Но какво да очакваме след световната политическа премиера – цар-премиер.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Платформата БЕРОН, или как да направим надеждна езикова справка онлайн?

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден", отбелязахме годишнината от основаването на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН. Специален гост в предаването беше гл. ас. Илиана Кунева от службата за езикови справки, която разказа как се променят с годините въпросите на хората, които звънят по телефона. Ето..

обновено на 15.05.24 в 13:36

Д-р Смилен Марков за "моралната палитра на човешкото" във време на война

Днес се отбелязва Международният ден на убежденията по съвест и на лицата, които съзнателно се отказват от военна служба поради собствени принципи и вярвания . За правото на отказ от воюване, дълга към родината и сложната палитра от измерения на човешкото – разговор с д-р Смилен Марков , преподавател по християнска философия във Великотърновския..

публикувано на 15.05.24 в 13:00

Проф. Кирил Топалов: Обществото ни все още е кипящ котел

"Празникът на Светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин, който знае да чете и пише" – така започва разговорът ни в "Семейно радио" с проф. Кирил Топалов. Срещаме се в светия за българите месец май, който е и съдбовно свързан с именника и рожденик проф. Топалов, както и с ключови моменти от биографията му като: дипломат от..

публикувано на 15.05.24 в 12:05

Асен Ненов, ИКИ: Да стимулираме живота, не само икономиката!

В последното издание на рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гост е Асен Ненов, съпредседател на "Институт Кръгова Икономика" (ИКИ). Той разглежда значението на потребителските битки в контекста на ценностите , които обществото ни приема. Ненов поставя под въпрос концепцията за потреблението като ценност, подчертавайки, че..

обновено на 15.05.24 в 11:27

Фамилен терапевт: Усещането за семейна свързаност е важно, за да сме щастливи

В Международния ден на семейството фамилният терапевт Борислава Мечева споделя своя професионален поглед върху динамиката на българското семейство в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“. Преподавател в Института по фамилна терапия, тя има задълбочен опит с различни семейни структури и проблематики, както и с методите на подкрепа..

обновено на 15.05.24 в 10:03