Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неаполитански поет е един от първите събирачи на приказки

„Живял някога един крал, който имал дъщеря на име Дзодза“.
През 1634 г. в Неапол се появила „Приказка на приказките, или забава за най-малките“. Авторът на томчето Джан Алезио Абатутис не само че бил измислен, ами дори истинският разказвач на историите зад това име вече не бил между живите. Две години по-късно излиза втори том, а едва през 1822 г. Братя Грим възраждат спомена за писателя. Истинският автор на „Приказка на приказките“ е поетът Джамбатиста Базиле (1566 –1632), а издаването на двете книжки след смъртта му дължим на неговата сестра Адриана.
„Пентамерон“ е първият в историята на европейската литература сборник с народни умотворения, в който са запазени най-старите варианти на известните приказки „Пепеляшка“, „Спящата красавица“, „Хензел и Гретел“ и „Котаракът в чизми“ – посочват от издателството. Преводът на Владимир Молев е направен по англоезичното издание от 1893 година и представлява сложно съчетание от съвременен език, народни умотворения и преводачески умотворения в стила на народните, което се налага от изобилието от идиоми и необходимостта да се запази структурата на приказката. Илюстрациите са на Франц фон Байрос (1909 г.), а оформлението е на Фиделия Косева.

Научете повече за изданието в звуковия файл, където разговаряме с редакторката Теменуга Пенчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въображаемият процес срещу Путин се разигра и на "Варненско лято" 2024

"Хага", спектакълът, носител на "Икар" 2024 за най-добра театрална постановка, се игра две поредни вечери на сцената на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Представлението предизвика публиката със своята категорична връзка с непосредствената ни реалност. В неговите рамки актьори от Народния театър навлязоха в..

публикувано на 04.06.24 в 16:18

32-рият празник на театъра "Варненско лято"

Варна за поредна година е театър, а причината е 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Над 40 събития са включени в неговата програма. Това са 29 от най-добрите театрални спектакли за изминалия сезон, както и впечатляващи международни постановки. Те ще могат да бъдат гледани на живо, на киноекран и онлайн. Програмата..

публикувано на 04.06.24 в 14:29

Иван Димитров и неговите пандемични разкази

Новата книга на Иван Димитров "Разкази от пандемията или как се сприятелих с един комар" съдържа микро и кратки разкази, по-голямата част от които са писани по време на извънредното положение при пандемията с Covid-19. Корицата и оформлението са дело на Бояна Павлова. Иван Димитров е автор на седем книги с проза, драматургия и поезия, между..

публикувано на 04.06.24 в 12:24

За техниките и тайните на графитите

Всички творци, занимаващи се с улично изкуство, имат своя своеобразна "законодателна рамка". За вдъхновението и мириса на аерозол на първата стена за свободно рисуване в столицата – моста "Чавдар" в "Домът на музите", разказва един от ярките представители на уличната култура Цветан Бизев. Той е съставител на Sofia Graffiti Tour , заедно със своите..

публикувано на 04.06.24 в 08:10

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова  – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи". В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от..

публикувано на 03.06.24 в 09:31