Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изгубената овца" на Стефан Лютаков

7
Снимка: галерия „Арте“

„Още когато се появи на художествената сцена Стефан Лютаков прикова вниманието ни с категоричната си провокативност спрямо установените форми и с амбицията да заговори на свой собствен език… Така продължи през годините – разширявайки диапазона на творческите си възможности и отивайки все по-дълбоко в себе си…“ С тези думи доцент Ружа Маринска откри изложбата на художника Стефан Лютаков, в галерия „Арте“ и може да бъде видяна до 19 ноември. Художникът от 14 години не бе показвал в столицата своите произведения.

Изложбата се нарича „Изгубената овца“ и в повече от творбите в залата виждаме под различна форма и вграждане овчици в ред или щъкащи насам-натам, вдъхновени от известната евангелска притча от поучителния разказ за Христос. Оказа се, че името на една от творбите „Изгубената овца“ може да обобщи прокрадващата се нишка в цялата експозиция за паралелния истински свят, за представите му за живота като едно цяло, и най-вече за причините да се живее.

Този скулптор има удивителното умение да създава в работите си една амалгама от всякакви природни същества – риби, мравки, цветчета, малки неща, които наблюдава и създава един особен свят, една пулсираща топка от природни форми и силен емоционален привкус. Това ни кара да бъдем винаги заинтригувани от неговите произведения. заглавията на творбите в изложбата говорят за това – „Раят“, „Самозапалилата се жена“, „Наклонен пейзаж“, „Човек с цветя“, „Тайната вечеря“ – една удивително въздействаща с находката си като форма творба, „Риби и сърца“, „Летен дъжд“, „Завързани животни“.

В последно време Стефан Лютков е завладян от един материал, който е усетил като свой и особено изразителен. Това е покритата с ръжда стоманена ламарина, която той оставя на двора си в ателието на дъжд и слънце, за да се получи особената патина, след което крои, режа, заварява и върху която нарежда различни образни авторски знаци.

И накрая отново думи на Ружа Маринска, които потвърждават таланта и смисъла на това голямо изкуство: „В днешната своя зрялост Стефан Лютаков е запазил вкуса към игрите на детското въображение и в същото време неговите визуални метафори ни отпращат към дълбини за смисъла на битието“.

Снимки Ани Петрова, БНР, галерия "Арте"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28