Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галерия „Дебют“ и изложбата „Заедно“

7
Снимка: Галерия "Дебют"

Изключителна фигура в българското изкуство, широка култура и ненаситна любознателност, ренесансова чистота и яснота на мисълта – тези силни думи имат пълно покритие за личността и творческите изяви на художника Димитър Арнаудов – Диди, така рано отишъл си от този свят, само на 56 години.

Галерия „Дебют“ представя съвместна изложба – избрани произведения на двама автори Ива Хаджиева и Димитър Арнаудов, които са споделяли през годините съвместен творчески и житейски път. Изложбата се нарича „Заедно“ и включва някои от култовите, разпознаваеми картини на Димитър Арнаудов, негови рисунки и портретни творби, както и от страна на Ива Хаджиева, няколко пластики от бронз и теракота.

Тази авторка е по-малко известна със скулптурните работи, защото повечето време от творческата биография свързва с кукленото изкуство и редица сценографски решения. Нейни монументални скулптури присъстват в градската среда на София, Варна, Габрово и други градове.

В изложбата обаче вниманието приковават живописните творби на Диди Арнаудов, както са го наричали приятели и колеги. Сред тях са „Дон Кихот и Санчо Панса“, „Хляб“, „Родопски пейзаж“, „Тунизийски хан“, и най-вече прочутият негов „Автопортрет“, често знаменателно оценяван от изкуствоведи.

Димитър Арнаудов има голям принос в критическата и изследователска работа както за нашето изкуство, така и своите наблюдения върху световните шедьоври. През 1980 година, по време на специализация в Белгия, Арнаудов разработва темата: „Историческо развитие на фламандската живопис и приносът ѝ към европейската пластична култура“. През 1981 година излиза от печат книгата му: „Художникът и творбата“, за която получава годишната награда на СБХ. Изложбата „Заедно“ в галерия „Дебют“, посетена на откриването от забележително много хора – колеги, приятели, познавачи, има за  цел да открехне „прозорец“ към самобитното изкуство и естетика на тези двама автентични творци в живописта, скулптурата, рисунката, критическата мисъл.

Снимки: Галерия "Дебют"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53