Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Много лично за изкуството на Моника Попова

4
Снимка: Валентин Щинков

В галерия „Интро“, едно сравнително ново място за изкуство, се представя по специална покана новата самостоятелна изложба на Моника Попова, която може да разгледате до 18 януари 2020 година. Попова е смятана за една от най-интересните и динамични съвременни художнички. Заглавието е „Плувецът“ и ни среща с няколко посоки в нейното творчество – това са няколко голямо-форматни картини, които изразяват основно идеята – митологично, символно за „плуването“ в живота, за мъжкото и женското, за линиите на съдбата, и за този жив човешки „бульон“, в който се движим и създаваме ценности и оцеляваме. 

Не може изложба на Моника Попова без нейните керамични „шити“ творби, пластики, които внушават усещането за утроба, нещо вътрешно и лично, отново за жената и това, което обича и я води в този живот. Но и личната ѝ препратка към плетивото, към нишката, към майката, към онова начало, което дава смисъл до края на дните ни. Третата част от експозицията са рисунките – близо 60 на брой, цветни и черно-бели, за които тя казва, че повечето са създадени на плажа в Созопол или преди лягане, всъщност ще припомним, че тази година тя направи специална изложба със заглавие „Рисунки преди лягане“, изписани върху хартия на дядо и затова са жълти. Изпълнила ги като пиктограми на своя живот.

Ще припомним и други нейни посвещения като „Черните шити“, или „Горен пласт точки“, или съвместната ѝ изложба с Иван Кулеков в една от залите на СБХ, където тя се представи с живописни платна, за да видим и тази страна на нейния артистичен и неуморим дух. Когато човек разговаря с Моника Попова, тя винаги казва, че това са нейните житейски истории, това са красивите любими места с любимите хора, че плажът е нейната работна площадка, че това е мъжкото присъствие в живота ѝ, тя пресъздава като емоционален експеримент поради огромния микс от цветове. Говори за обикновените неща, но при нея нищо не е битово, не е случайно,  не е само родова памет. Нищо не е профанизирано, а изведено до нова метрична система, до истинско изкуство. Майката, лозето, мъжът, това са и митологични образи и символика. Ако човек има възможност – чрез машина на времето – да попита Ван Гог за една от най-известните му картини, той ще разкаже: едно легло, един стол, един дървен под. На пръв поглед нещо обикновено, но всъщност велико. Личните човешки преживявания на тази силна и емоционална жена Моника Попова са една съвременна изобразителна система, която вълнува и докосва.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28