Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Не искаме да утежним ситуацията на икономиките на ЕС

Отговорност и солидарност – водещи във време на пандемия

Андрей Ковачев
Снимка: andrey-kovatchev.eu

Сигурност по време на Covid-19. Преди 2 дни ЕК излезе със становище за 30-дневна забрана на граждани от трети страни да влизат в ЕС. Въпрос на часове ли е тази мярка да стане тотално решение на Европейския съвет и всички да бъдат задължени да се съобразят с нея, вкл. и асоциираните членове на Шенген – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. 

Според лидерите на ЕК тази мярка ще ограничи вредното въздействие на коронавируса. Дали този акт ще направи европейците по-сигурни за здравето им и най-важното – дали ще съдейства наистина на спирането на коронавируса, отговор дава в "Нашият ден" евродепутатът от ГЕРБ и ЕНП Андрей Ковачев:

"Това са ограниченията, които са свързани с намаляване на риска от заразяване. Тук става дума за хора, но и за стоки. Ние не искаме да утежним ситуацията на икономиките на ЕС. Затова стремежът е стоките да имат възможност да продължат да бъдат транспортирани от трети страни към ЕС и обратно."

По-сигурни ли ще бъдат европейците след тези рестрикции

"Целта ни е да ограничим възможността за пренос на вируса от един на друг човек. Така че "отговорност и солидарност" са двете основни думи, които трябва да ни водят." 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочихме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включи и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата, разговаряхме в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на..

обновено на 20.05.24 в 10:44
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00