Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов диск на клавирно дуо Аглика Генова, Любен Димитров

| обновено на 29.04.20 в 09:41
3
Аглика Генова и Любен Димитров в дома на Сергей Рахманинов - имението „Сенар“ на Люцернското езеро
Снимка: Vanessa Ineichen

„Това дуо притежава многобагрена звучност“.
„Самият Рахманинов често е свирил на два пиана с Владимир Хоровиц - трудно мога да си представя, че е звучало по-добре, отколкото с Генова-Димитров“.
„Тази музика се нуждае от истински виртуози. Генова и Димитров са абсолютно правилните интерпретатори…“.

Цитирам само три от десетките ласкави рецензии, които могат да бъдат открити на различни езици. Издаването на записите на българските пианисти на творбите за клавирно дуо на Сергей Рахманинов се очакваше с нетърпение. Това се случи на 24 февруари тази година. Представянето беше на едно много специално място – в имението „Сенар“  на Люцернското езеро – домът на Сергей и Наташа Рахманинов. Двамата пианисти бяха поканени специално, за да преживеят вълнуващи мигове докосвайки се до вещите и дори до рояла на прочутия композитор.
„Ние много се задълбочихме в живота му и творчеството му, и имаме чувството, че живеем със Сергей Василиевич, сякаш говорим с него“ – казва Любен.

В „Музика мания“ на 29 април от 14.30 часа няма да бъдат да излъчени много от записаните творби, тъй като дискът е двоен, но ще добиете представа за елегантните и вдъхновени интерпретации на Аглика и Любен.

Интригуващо е началото – с една от най-популярните пиеси на композитора – Прелюд в до диез минор оп. 3. Избрани са композиции както за една пиано на четири ръце, така и за две пиана. В първия диск са включени двете прелестни миниатюри - Романс в Сол мажор и Италианска полка, Симфоничната поема „Скалата“, Руска рапсодия в ми минор и двете сюити оп. 5 и оп. 17. Вторият диск е запазен за двете мащабни произведения – Шест пиеси оп. 11 и Симфонични танци оп. 45. Специално внимание заслужава и искрящото Циганско капричио оп. 12 създадено като реверанс към Римски-Корсаков и Чайковски.


Срещата на Аглика и Любен с музиката на Рахманинов за клавирно дуо е в студентските им години, като ученици на проф. Владимир Крайнев в Хановер. Когато преди година и половина правят няколко предложения на продуцента си за бъдещи издания той без колебание избира Рахманинов. Решава и дискът да бъде двоен, нещо което се случва за първи път в дискографията на двамата музиканти. Това е техният шестнадесети диск за СРО.

От февруари до сега дискът на Аглика Генова и Любен Димитров получи ласкави рецензии от едни от водещите издания и беше препоръчан от много европейски радиостанции и известни критици. Най-голямото признание за сега е номинацията за наградата на Немската музикална критика, която трябва да бъде обявена в края на месец май.

Преди година Аглика и Любен осъществиха своя първи майсторски клас в Софийското музикално училище. Кога ще бъде предвидената за тази година втора среща с младите пианисти от цял свят ще бъде оповестено след като приключат строгите забрани заради световната пандемия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50