Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И озонотерапията със знак плюс-минус

| обновено на 19.06.20 в 08:47
Снимка: Pexels

За древните гърци Панацея е била богиня: сигурно затова да си уговориш среща с нея въобще не е проста работа. Доказва го дори развенчаването на озонотерапията като панацея за всекиго и за всичко – в наши дни.

Че озонът се състои от три кислородни атома, го знае всеки. Че се характеризира с нестабилност, способност за бързо разлагане и висока окислителна активност – също. Както и другото – че се образува в атмосферата на нашата планета на височина около двадесет и пет километра при наличие на кислород под въздействие на слънчевата радиация, образувайки защитен слой, бариера за вредните ултравиолетови лъчи.

Кога обаче той може да се окаже полезен и кога вреден в случаите, когато се използва екологично и здравословно-терапевтично – в това число за превенция от коронавирусна инфекция?   

За загадките на „капризния“ озон узнаваме от разговора с електрофизика от Стара Загора проф. инж. Жеко Ганев, ръководител на фирма, която от години разработва ефективни физикохимични озонови технологии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10