Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пиеси с посвещения

Хърби Хенкок

В цикъла „Пиеси с посвещения“ на „Джаз клуб“ имате възможност да чуете авторски творби на Васил Пармаков (“Хуанамария“), Вини Колаюта („Брус Лий“ и „Блус на Джон“), Питър Ърскин, („България“), Боб Джеймс и неговата композиция „Себастиан“, посветена на Йохан Себастиан Бах.

В срещата ни звучат и две пиеси на Хърби Хенкок: едната е свързана с легендарния барабанист Тони Уилиамс и е наречена на него, а другата се казва „Слай“. Става дума за Силвестър Стюарт, когото трудно разпознаваме ако не чуем артистичния му псевдоним: Слай Стоун.

Роден в Тексас, отраснал в Калифорния певец, автор, продуцент, изпълнител на китара, клавишни инструменти, бас китара и хармоника Слай заедно със своята група Sly & The Family Stone има важна роля в появата и развитието на комбинациите между соул, фънк и психеделичния рок в Америка още от шейсетте години на ХХ век.

Популярността на Sly & The Family Stone нараства неимоверно много и групата е поканена за участие на фестивала Woodstock през 1969 година. Сред големите почитатели на Слай Стоун е и Хърби Хенкок, който през 1973 година, наред с пиесите си Chameleon и Watermelon Man (в нова версия) включва в своя албум Headhunters и пиеса, посветена на Слай Стоун.

А с годините музикалната тема “Sly” се превърна в нео-джаз стандарт като продължава да се изпълнява на световната джаз сцена ив най-новия ни век.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Orchestre tout puissant Marcel Duchamp

Всемогъщият оркестър "Марсел Дюшан" в София

Афробийт , (пост)пънк , авангарден поп , инди-джаз … каквото и да кажем за музиката на Orchestre tout puissant Marcel Duchamp (или Всемогъщия оркестър "Марсел Дюшан"), ще е хем точно в целта, хем крайно недостатъчно. Възникнал преди 18 години в независим скуот (завзето градско пространство) в Женева, днес Оркестърът наброява 12 души с две..

публикувано на 07.05.24 в 19:52
Проф. Пламен Джуров

Проф. Пламен Джуров – един диригент, една епоха

През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на..

публикувано на 07.05.24 в 08:33
Чик Кърия и Пако де Лусия - двама приятели и двама от

Приказни сюжети в развитие

От 7 май (02:00-03:00), в три последователни нощи по същото време започва "Музиката, която обичам" с нов (стар иначе) водещ - може и да го разпознаете на една от снимките. В мини-поредици за поне по месец и нещо ви очаква за начало следното: 7.5 - Вторник е времето, посветено на артистите, първи повярвали в новото (април 1993) предаване на Програма..

публикувано на 06.05.24 в 23:08
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05