Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Слабаков за прецедента в ЕП и променената награда „LUX“

„Абсолютен прецедент е всички политически групи да се обединят в защита на културата. Това според мен е нечувано. Толкова сме единодушни, че наистина се изборихме и има пари. Ще бъдат подкрепени свободните професионалисти и общо взето това е една изключително положителна тенденция, защото се разбра, че по време на пандемия културата и изкуството са нещо изключително важно“, каза във „Време и половина“ евродепутатът Андрей Слабаков по повод проблемите с финансирането на европейското кино и култура. Причината да заговори за тях са промените в новото издание на филмовата награда на Европейския парламент.

„LUX“ е създадена преди 13 години и цели да насърчи творчеството и разнообразието в европейското кино. Тя подкрепя филмите, произведени в Европа, като им помага да преодолеят езиковите бариери и трудностите при разпространението. Европейският парламент е единственият в света, който присъжда подобна награда.

Тази година тя е под ново име – „LUX – Европейска филмова награда на публиката“. Новата форма има за задача да скъси дистанцията между филмите и зрителите им и да окаже оше по по-голяма подкрепа на хората на изкуството и европейските продукции, които бяха силно засегнати от здравната криза.

В това издание на „LUX“ любителите на киното ще участват пряко в избора на филма победител. Публиката и депутатите в Европейския парламент ще имат равна тежест при определянето му, а партньорството с Европейската филмова академия ще подпомогне достигането на трите номинирани филма – „Още едно“, „Тяло Христово“ и „Колектив“ – до повече зрители. Филмите ще бъдат субтитрирани на 24-те официални езика на ЕС и прожектирани онлайн, както и в киносалоните, когато това е възможно. Целта е да се увеличи видимостта им във всички държави членки и във Великобритания.

Победителят ще бъде обявен на пленарното заседание на Европейския парламент на 28 април 2021 година, а дотогава публиката и депутатите ще имат възможност да гласуват за своя фаворит. В звуковия файл пък ще може да чуете още за прецедента в Европарламента, пречките, които възникават при разпространението на европейското кино, както и за смисъла на културата и стремежа към по-добро.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Войната в спомените на Георги и Владимир Вазови

Изданието "Братята генерали разказват" събира спомените на Георги и Владимир Вазови, които дават много лично усещане за големи събития от нашата история. Двамата военни достигат до генералски чин, ръководят някои от най-значимите военни операции на България по врече на войните за национално обединение (1912-1918). "Трудно е да говорим за цялата..

публикувано на 07.05.24 в 13:43

Културна вълна залива Бургас през летния сезон

"Бургас е магия и кауза", казва в "Нашият ден" директорът на Регионалната библиотека "Пейо Яворов" и Центъра за съвременно изкуство – Яна Кършийска . Предстоящото бургаско лято, изпълнено с изкуство и култура, потвърждава тези думи. Кършийска споделя, че съвместно с Община Бургас в Регионалната библиотека и културен център предстоят много..

публикувано на 07.05.24 в 10:13
Мария Гетова и Биляна Тодорова

Поезия за Севера

Две млади момичета решават да създадат фондацията "Литература над нулата". Това са Мария Гетова и Биляна Тодорова. Идеята да пътуват до различни по-малки градове в България са нарекли "Поезия за Севера". Искат там да говорят за поезия, да опознаят града и да се запознаят с нови хора, както и разбира се да представят дебютните си книги –..

публикувано на 06.05.24 в 08:24
Момент от спектакъла

Ключове към съвременното сценично изкуство

Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с..

публикувано на 05.05.24 в 09:06

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към   иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като..

публикувано на 05.05.24 в 08:38