Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога изчезва един език

Латински, хетски, дакийски, харапски… Общото между тези езици със странни имена е, че са изчезнали много отдавна. В момента малко над 40% от езиците в света са застрашени от изчезване, а според различни прогнози до 2050 или 2100 г. това ще е станало факт. Макар и това да ни се струва като нещо твърде далечно, проблемът става все по-осезаем и дори ЮНЕСКО се зае със създаването на Атлас на застрашените от изчезване езици.

Какви са предпоставките, за да изчезне един език? Доц. Надежда Сталянова от Катедрата по български език към Факултета по славянски филологии в СУ “Св. Климент Охридски” припомня, че езикът не е нещо статично, а напротив – постоянно се развива и променя. Основната причина да изчезне един език е, когато няма хора, които да общуват на него. 

Според доц. Сталянова все по-честото използване на английски език не би могло да бъде предпоставка за изчезването на родния, защото в годините различни езици са били предпочитани или официални и това не е заличило майчиния език – френският по време на Възраждането, руският през XX в. и подобни.

Застрашен ли е българският език от изчезване? Според Европейския съюз родния ни език попада в групата на малките езици, но същевременно в духа на езиковото многообразие се разглежда и като ценност. Макар и попаднал в графата на малките езици, българският се говори както у нас, така и от емигрантските общности в чужбина, което не го застрашава от изчезване. Друг е въпросът какво е нашето отношение към него и дали познаваме достатъчно добре родния си език.

Възможно ли е в много далечно бъдеще да говорим на един език? Тази възможност не е изключена, тъй като в науката се говори за обща индоевропейска прародина на езиците, които днес говорим в Европа и Азия. Дали обаче някога отново ще има един общ език, остава в сферата на догадките.

Още за изчезването на езиците можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05
акад. Владимир Овчаров

Стареене и дълголетие

Акад. Владимир Овчаров представи новата си книга "Стареене и дълголетие". Творбата е продължение на дългия творчески път на учения в търсене и откриване на загадките на човешкия организъм, които влияят върху общия и индивидуалния ход на живота на личността.  Структурирана в академичен стил, книгата започва с анализ на нарастването на броя на..

публикувано на 27.04.24 в 10:25

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15