Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80 години от рождението на Гена Димитрова

На 6 май прочутото сопрано Гена Димитрова – „гласът на Арена ди Верона“, щеше да навърши 80 години. Напусна ни през 2005 година, но остави дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Наричана с безброй суперлативи като могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант, тя беше най-вече човек с добро сърце, отдадено напълно на изкуството подобно на една от емблематичните ѝ героини Тоска: „Живях от изкуство, живях от любов… Дарявах песента си жарка на небето, на звездите и засияваха те по-бързо…“

В ролята на Абигаил от „Набуко“ на Верди
В книгата на д-р Магдалена Манолова за Гена Димитрова може да се прочитат откровения на незабравимата певица: „За да се твори голямо изкуство, трябва изключително постоянство на мисълта, желанията, волята, както и непрекъснато творческо търсене, усъвършенстване, горене (…) Вярвам в живота. Умерен оптимист съм. Все пак направих голяма кариера. Не е важно само дали съм убедила хората, важно е и как човек приема сам себе си. Мисля, че намерих собственото си пространство в живота. Помагам на хората с каквото мога… Живея за 4-те часа, в които съм на сцената…Самота и работа – това е всичко.“ И още: „Философията на живота научих от театъра. Самият репертоар обогатява много. Това са големите срещи с гениите на литературата и музиката. Това се уроците и за живота. Помня, че около 10 ноември 1989 г. пях „Андре Шение“ от Джордано. Една от фразите на Жерар е, че революцията изяжда първо своите деца. Това е времето на Френската революция. Всъщност човешката природа е една и съща, независимо от промените“ – доста мъдри слова на Гена Димитрова.

По този повод на 8 май от 20 часа по програма „Христо Ботев“ ще имате възможност да слушате певицата в ролята на Мадалена ди Куани в документален запис от май 1991 г., спектакъл на „Андре Шение“ на сцената на театър „Маргерита” в Генуа.



Действащи лица и изпълнители:
• Андре Шение, поет – Джузепе Джакомини
• Карло Жерар, камериер и революционер – Джорджо Дзанканаро
• графиня ди Куани  –  Лаура Бока
• Мадалена , нейна дъщеря – Гена Димитрова
• Берси, прислужница-мулатка – Тициана Трамонти
• Пиетро Флевил, аристократ-писател – Кармело Карузо
• Фукие Тенвил, народен обвинител – Джовани Антонини
• Руше, художник, приятел на Шение – Алфредо Дзанацо
• Санкюлотът Матийо, по прякор „Народняка“ – Марко Кингари
• Маделон, възрастна жена – Елеонора Янкович
• Невероятният (L`incroyable), таен агент на Робеспиер – Ославио Ди Кредико
• Абат – Пио Бонфанти
• Шмидт, тъмничар – Ледо Фрески
• Дюма, съдия, президент на революционния трибунал – Енрико Фибрини
• Домоуправител – Дарио Дзериал
Хор и оркестър на Театро Комунале – Генуа
Диригент – Паоло Олми

Съдържание на операта „Андре Шение“ от Умберто Джордано



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мецосопраното Клементин Марген: Точно сега изпълнявам всички роли, за които съм мечтала

Смятана за едно от водещите мецосопрани на своето поколение, френската изпълнителка Клементин Марген печели международно признание в театри като Метрополитън, Националната опера в Париж, Дойче опер Берлин, Баварската държавна опера, Театро Колон и много други. Малко след като завършва Парижката консерватория, Клементин е отличена с Revelation..

публикувано на 14.05.24 в 12:05

"Празникът на лебеда" в Хертогенбос

Излезе най-новият албум на Cappella Pratensis с ръководител Стратън Бул. Компактдискът представлява четвъртият от поредицата на ансамбъла, посветена на музиката в "Хоровите тетрадки от Ден Бос". Създадени за Братството на Светата Дева в Хертогенбос, ръкописите събират широк спектър от полифонична музика, изпълнявана от членовете на това религиозно..

публикувано на 14.05.24 в 08:10

Гала на българската култура и музика във Виена

По повод най-светлия български празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, пианистката Донка Ангъчева, заедно с австрийска цигуларка Лидия Байч, организират бляскав Гала концерт, за да почетат българския принос към европейската музикална сцена и култура. Концертът ще се състои на 25 май, от 19.30 часа, в зала "Брамс" на Музикферайн, а..

публикувано на 13.05.24 в 16:25

Златомир Фунг: Музиката е толкова безкрайна, че ако си любопитен, винаги има какво да научиш

Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с..

публикувано на 12.05.24 в 16:55
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35