Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли време за ЦИК да организира изборите на 11 юли

Снимка: ЦИК

Независимо от факта, че до днес – последния ден за регистрация на партии и коалиции за изборите на 11 юли – не са се регистрирали познатия отпреди време голям брой на политически формации за изборите – хората от Централната избирателна комисия имаха готовност да приемат документи, дори по време на празничния 24 май.

Технически комисията вече започна работата си, но опасенията на някои наблюдатели са, че времето за цялата ѝ работа е доста съкратено за подготовката и организацията на предсрочните избори. Имаше доста критики срещу задължителния машинен вот – така беше решено от 45-ия парламент, дори социологическите агенции засякоха в проучванията си много нежелаещи избиратели да дадат вота си по този начин, но правилата са си правила.

В момента само е установено, че в поне 700 секции трябва да има повече от една машина, две или три, защото там са гласували повече от 450 избиратели. Според последната избирателна активност извън страната ще са необходими малко над 240 устройства, са преценили за момента членовете на комисията. "Общият брой е около 1000 допълнително осигурени. Възможно е да бъдат малко повече или малко по-малко", по данни на ЦИК.

При тези неясни обстоятелства все пак се запитахме дали ще стигне времето на ЦИК да организира всичко, и най-важното – членовете ѝ да помогнат на колегите си от по-малките избирателни комисии да се справят с новостите от промените в Избирателния кодекс. И което вече е особено важно – дали ще успеят да организират все по-многобройните наши сънародници от чужбина, които имат желание да гласуват.

В момента по-важно е да се организират секциите в чужбина, защото по предварителни проучвания рекордът от желаещи да гласуват от 4 април – категорично ще бъде задминат за изборите на 11 юли. Логистиката, т. е. чисто техническото пренасяне на мишини и други пособия за гласуване, ще куца по време на цялата кампания, независимо от ясно заявеното желание на Министерството на външните работи да се справи с този проблем. Това беше коментарът за „Нашият ден“ на заместник-председателя на Обществения съвет към ЦИК Велко Милоев.

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Детският свят на фокус" в Столична библиотека

Всяко дете заслужава приключения, вдъхновение и неповторими моменти, приятели, игри и сърдечна подкрепяща среда! Фотоизложбата "Детският свят на фокус – истории от КОНКОРДИЯ", организирана от фондация "КОНКОРДИЯ България", ще бъде открита на 31 май от 11:00 ч. в Мраморното фоайе на Столична библиотека и ще продължи до 9 юни . Тази изложба поставя в..

обновено на 30.05.24 в 11:59
Паметник на Емилиян Станев

Спомен за Емилиян Станев (видео)

обновено на 30.05.24 в 11:01

XIV Научна конференция по онкология: Форум за иновации и обмен на опит

От 14 до 16 юни, в хотел Рила, курортен комплекс Боровец, ще се проведе XIV Научна конференция по онкология. Събитието, следвайки дългогодишната успешна традиция, отново ще събере специалисти от областта на онкологията, за да споделят ценния си опит и да обсъждат нововъведения и постижения в онкологичните изследвания и грижата за пациентите...

обновено на 30.05.24 в 10:26

Тържественото поклонение пред тленните останки на цар Фердинанд

Вчера (29 май) в двореца "Врана" политици, духовници, общественици и граждани се поклониха пред тленните останки на цар Фердинанд по време на тържествена траурна процесия.  Връщането им в България е осъществено по искане на Симеон Сакскобургготски и с разрешение на Министерския съвет. "Днес е един исторически ден за България. Това е нещо,..

публикувано на 30.05.24 в 10:19

Делниците и празниците в село Паничери

Село Паничери се намира в община Хисаря , област Пловдив и в него живеят около 800 човека. На север от селото се намира комплекс от древнотракийски мегалитни светилища, наречени Марковите камъни. Продължителни проучвания на български археолози и етнолози доказват по убедителен начин, че тези камъни представляват светилища, които са били..

публикувано на 29.05.24 в 15:25