Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Летящ плъх“ – паметник на градския враг

Снимка: gallerygallery.space

С виртуална скулптура на огромен гълъб започва работата си новия скулптурен парк „Площадка“, създаден от Галерия „Галерия“. Статуята ще бъде „изложена“ в мрежата и ще може да бъде разгледана само на място, с помощта на мобилен телефон и добавена реалност от 22 септември до средата на декември.

„Летящ плъх“ е продължение на дългосрочния проект на унгарския визуален артист Даниел Салай, който изследва отношенията на човека и животните в града.

„Гълъбите, преди възприемани за символ на мира и любовта, днес за нас са опасни вредители, които разпространяват зарази“ пишат организаторите на изложбата Албена Баева и Рене Беекман. „Промяната в начина, по който виждаме гълъбите води до промяна в мястото, което им отреждаме сред нашия свят. Ограничаването на тяхното придвижване, местообитания и възпроизводство са част от градското планиране за безопасност в много градове. За разлика от Виена, където Салай започва изследването си през 2018 година, в София няма централизирана регулация на популацията на гълъбите.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Димов и средата, която си правим сами

"Хага" е от театралните постановки, в които актьорската игра носи наслада за сетивата. Едно истинско пиршество. Пиршество на актьорската игра, но с ясно заявена позиция. Потвърждава го и "Икар"-ът, който спектакълът получи през тази 2024-та година. Ще кажете, предаването, в което става дума за "Хага", е за кино, защо се говори за театър? Ами те..

публикувано на 10.06.24 в 15:20

Комар и вирус в разказите на Иван Димитров

Иван Димитров пише разкази, стихотворения, пиеси и романи. След книгата му с кратки разкази "Силата на думите" в новата "Разкази от пандемията, или как се сприятелих с един комар" той е постигнал свърхкраткост – има и разкази от един ред.  Писани по време на Covid пандемията, те ни срещат отново със запазената марка на Иван-Димитрвото писане –..

публикувано на 10.06.24 в 13:25
Яков Джераси (вдясно) и Емил Янев

Космополитният посланик на сближението

В епизод 548 "Трамвай по желание" среща своята публика с космополитния посланик на сближението, съгласието и помирението Яков Джераси. Яков Джераси е роден през 1946 г. в София в семейство на български евреин и християнка. Еврейският му род води началото си още от XIV век в Испания. Както е известно, сефарадските евреи са прокудени оттам и част от..

публикувано на 10.06.24 в 10:15

Заплаха ли е ИИ за книгоиздаването?

Заплаха ли е изкуственият интелект за книгоиздаването? Мария Соколова – студентка втори курс "Книгоиздаване" в Журналистическия факултет, разказва в "Нашият ден" за книгата "От ръкопис към алгоритъм " – дело на студентите от "Учебно издателство – майсторски клас 1 и 2" с ръководител д-р Георги Александров. Задачата на Мария Соколова и..

публикувано на 10.06.24 в 09:55
Ицко Финци

Ицко Финци разказва Шекспир и Чехов

Големият актьор е разказал четири Шекспирови пиеси и една от Чехов, а дъщеря му Матилда, която е на 6 години, е нарисувала илюстрациите. Новата му книга е за деца, юноши и възрастни и съдържа "Хамлет, принц датски“, "Трагедия за Макбет“, "Трагедия за крал Лир“, "Бурята“ и пиесата от Чехов "Вишневата градина“. Ето какво пише самият Ицко Финци за..

публикувано на 10.06.24 в 09:10