Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когнитивно-поведенческата терапия – за кого е подходяща

23 ноември – Ден на психотерапията

Снимка: Pixabay

На 23 ноември се отбелязва Денят на психотерапията.

През лятото във връзка с една инициатива за подобряване на психичното здраве на децата след продължителното онлайн обучение, психоложка от Югоизточна България ми каза: „Ами, знаете ли, в нашия град никой не ни търси нас, психолозите, хората ги е срам“.  

Изглежда, все още съществува предубеждението, че който търси психолога, е луд, а пък в малкия град, където хората се познават, е опасно да не ти излезе име. В днешния ден на психотерапията може да се каже, че страховете и срамът все повече се преодоляват и че много българи се възползват от този метод на повлияване на психичното здраве и състояние, който е базиран на разговор с терапевта.  

Един от видовете психотерапия, който е чест избор за хората, търсещи облекчаване на своето психично страдание, е когнитивно-поведенческата терапия. Това, че нейният основател Аарън Бек почина в началото на ноември на възраст цели сто години, е не точно обещание за дълголетие за пациентите, но със сигурност провокира интереса към нея. 

д-р Ирина Лазарова – Олга Добрева, БНРПо темата в "Нашият ден" говори д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа терапия. Тя е лекар психиатър, не д-р по психология – психотерапията изиска специална допълнителна подготовка, тя е нещо като специализация и за психолози и за психиатри.  

В разговора д-р Лазарова обръща внимание върху факта, че около пандемията хората, както никога досега, се фиксират върху тялото си и начина, по който то функционира, търсейки там симптоми на болест. Освен всичко друго, когнитивно-поведенческата терапия дава възможност да се разграничи нормалното телесно функциониране от сигналите за истинска застрашеност, така че тя може да е от полза за много хора сега. Какво всъщност представлява тя и в кои случаи е приложима – чуйте повече от звуковия файл.  

Снимки – Pixabay



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46