Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

65 години Национален политехнически музей

Д-р Екатерина Цекова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Създаден на 13 май 1957 г., Националният политехнически музей отбелязва своя 65-годишен юбилей. През първите няколко години той е част от структурата на Българската академия на науките, като за първоначалното сформиране на колекциите помагат научно-техническите съюзи, а музеят ползва работни помещения и зали в Дома на техниката. Едва през 1992 година неговата дейност започва да се осъществява в самостоятелна сграда – сградата на бившия музей на Георги Димитров.

В дворното пространство, което също се използва за музейни инициативи, са разположени две къщи близнаци, в които са живели като добри съседи Георги Димитров и Петър Дънов.

Националният политехнически музей е със статут на национална музейна институция от 1968 година. Той е и част от мрежата на 100-те национални туристически обекта. Това е и първият музей, който организира събиране на помощи за украинските бежанци. За предстоящите прояви, които се подготвят по повод 65-годишнина, в предаването гостува д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей.

Разказвайки за историята на музея, тя сподели и как са създавани неговите колекции в началния период на неговата дейност, както и през последните години. „Попълването на музейните фондове, в различните периоди от развитието на музея, се е осъществявало по начин, по който това се е правило почти при всички музеи. Тъй като времената са доста различни – в периода преди 89 г., а и след това – начините, по които постъпват предметите в музеите също се различават.

Това, което е събрано в колекциите на НПТМ, за да бъде той открит, е в резултат на намесата на държавата на различни нива, както и по партийна линия и по мнението на историците. Колекциите по онова време са се създавали най-вече според позицията на официалната наука и партийната повеля. От този период в нашия музей са събрани интересни неща, било часовници, било сервизи за хранене от царското семейство и други предмети. Но те идват в музея предимно, когато всъщност вече са били използвани основно от Киноцентъра. За подробностите и на мен ми е трудно да кажа нещо повече, защото историята мълчи за тези неща. И в архивите на музея също няма информация за това. А след 89 година вече, това, което получаваме – предмети, документи – е в резултат предимно на добрата воля на дарителите, които се свързват с нас…“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 15-ото издание на Международния фестивал "Златен кукер" в София

Аулата на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и тази година ще е домакин на 15-ото издание на Международния фестивал на анимационния филм "Златен кукер" от 8 до 12 май в София. Фестивалът ще представи богата програма с прожекции на най-добрите филми в областта на анимационното изкуство , селектирани в десет различни категории, Майсторки класове ,..

обновено на 08.05.24 в 18:11

"Моята обич ще те посрещне" – новата книга на Петър Андасаров

Поетът Петър Андасаров издаде нова стихосбирка с избрана любовна лирика, озаглавена "Моята обич ще те посрещне". Книгата е илюстрирана от Кеазим Исинов. "Всяко едно стихотворение на Петър Андасаров докосва читателя с интонационна и ритмическа лекота, с оригинална образност, с диапазон от контрастни чувства, които лирическият говорител не крие зад..

публикувано на 08.05.24 в 17:52

Никога сянката не е толкова тъмна, че да няма светлина

Серия рисунки, колажи, принтове и обекти показва Десислава Христова в галерия "Аросита" в София. Вълнуват я и изследва сенките и светлината в тях, не само външните, а и най-тъмните, тези, които отчаяно крием от себе си и от другите. "На мен ми харесва да откривам светлината в сенките, да търся ярките цветни неонови проблясъци в хора, обекти и..

обновено на 08.05.24 в 16:19
Бронзов бюст на Ставри Калинов. Автор: Георги Чапкънов

Мощни естетически послания в картините и скулптурите на Ставри Калинов

В навечерието на Великден "Арт Клуб Дипломат" и галерия "Средец" откриха изложба с непоказвани творби в памет на големия художник и скулптор Ставри Калинов (1944 - 2023). Тя ще бъде отворена за посетители до 23 май в галерия "Средец" на Министерството на културата . "Ставри е вечен двигател в изкуството – естетически перпетуум мобиле!" – казва за..

публикувано на 07.05.24 в 17:21

Уникална книга за обредното богоугодие на малката домашна църква

"Господ няма да ми се сърди" – това заглавие е избрал за най-новата си книга дългогодишнният журналист и изследовател на обредния български фолклор Серги Гьошев. И както пише Румен Леонидов:  "Гьошев е смирил в едно цяло традиционната църковна подозрителност към народните лечителки с разкриването на молитвените им тайни и съпричастия. И в това небесно..

публикувано на 07.05.24 в 16:46