Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За библиотеките – от времето на древността до днес

Проф. д.и.н. Диляна Ботева и Румен Дечев
Снимка: Божидар Любенов

За библиотеките – като своеобразни музеи, съхранили етапите на развитието на човешкото общество и на света, както и за създаването на книгохранилищата-библиотеки – още от периода на Древна Гърция и Древен Рим разказа проф. д.и.н. Диляна Ботева, преподавател в катедра "Стара история, тракология и средновековна история" към Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Тя посочи, че от времето на древността се разполага с огромно количество материали, които свидетелстват за интереса към документиране на миналото и на съвременността. Първите сбирки са документирани още в третото хилядолетие, на територията на Месопотамия – по бреговете на река Ефрат е най-ранната такава документирана сбирка. Съществува и представителна сбирка на територията на Сирия, близо до гр. Алепо. Според нея, един от големите въпроси и до днес в науката по тази тема, е дали първите сбирки, които са документирали събития основно върху глинени таблички, трябва да се разглеждат като архиви или като библиотеки.

Другият събеседник – Румен Дечев, политолог, книгоиздател и журналист – направи анализ на интереса към четенето днес и сподели своето виждане за влиянието на публикациите в Интернет, съвременното книгоиздаване и ролята на библиотеките в днешния ден.

Според г-н Дечев – библиотеката е един извор на знанието, без който човечеството не може да се развива, въпреки, че през вековете отношението към знанието се променя…"Ако се върнем към една от най-старите епохи, тази на архаичните общества, когато още не имало писменост, за нея знаем, че тогава знанието е било сакрално. То е било тайно – било е за посветени, не е било за всички. Имало е едно жреческо съсловие, което е "притежавало" знанието и това му е давало власт. Интересна е човешката история – много неща се променят – радикално се променя обществото, а човешката природа като че ли остава същата, каквато е била преди много хиляди години. Оказва се, че и денс, в нашето супер модерно общество, знанието е власт…!"


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 15-ото издание на Международния фестивал "Златен кукер" в София

Аулата на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и тази година ще е домакин на 15-ото издание на Международния фестивал на анимационния филм "Златен кукер" от 8 до 12 май в София. Фестивалът ще представи богата програма с прожекции на най-добрите филми в областта на анимационното изкуство , селектирани в десет различни категории, Майсторки класове ,..

обновено на 08.05.24 в 18:11

"Моята обич ще те посрещне" – новата книга на Петър Андасаров

Поетът Петър Андасаров издаде нова стихосбирка с избрана любовна лирика, озаглавена "Моята обич ще те посрещне". Книгата е илюстрирана от Кеазим Исинов. "Всяко едно стихотворение на Петър Андасаров докосва читателя с интонационна и ритмическа лекота, с оригинална образност, с диапазон от контрастни чувства, които лирическият говорител не крие зад..

публикувано на 08.05.24 в 17:52

Никога сянката не е толкова тъмна, че да няма светлина

Серия рисунки, колажи, принтове и обекти показва Десислава Христова в галерия "Аросита" в София. Вълнуват я и изследва сенките и светлината в тях, не само външните, а и най-тъмните, тези, които отчаяно крием от себе си и от другите. "На мен ми харесва да откривам светлината в сенките, да търся ярките цветни неонови проблясъци в хора, обекти и..

обновено на 08.05.24 в 16:19
Бронзов бюст на Ставри Калинов. Автор: Георги Чапкънов

Мощни естетически послания в картините и скулптурите на Ставри Калинов

В навечерието на Великден "Арт Клуб Дипломат" и галерия "Средец" откриха изложба с непоказвани творби в памет на големия художник и скулптор Ставри Калинов (1944 - 2023). Тя ще бъде отворена за посетители до 23 май в галерия "Средец" на Министерството на културата . "Ставри е вечен двигател в изкуството – естетически перпетуум мобиле!" – казва за..

публикувано на 07.05.24 в 17:21

Уникална книга за обредното богоугодие на малката домашна църква

"Господ няма да ми се сърди" – това заглавие е избрал за най-новата си книга дългогодишнният журналист и изследовател на обредния български фолклор Серги Гьошев. И както пише Румен Леонидов:  "Гьошев е смирил в едно цяло традиционната църковна подозрителност към народните лечителки с разкриването на молитвените им тайни и съпричастия. И в това небесно..

публикувано на 07.05.24 в 16:46