Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 19-25 септември

Снимка: СБХ

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 25 септември.

На фотографска изложба, озаглавена РЕАЛНО/ПРИВИДНОРЕАЛНО кани сценографът, илюстратор и дори кинодокументалист Юлиян Табаков, от 28 септември. Как зрителят „дописва изкуството“ и как се размиват границите на документалното – Табаков разказа в предаването "Фотофабрика – факт и фикция" в неделя.

Във Галерия "Синтезис“ се откри изложбата на фотографа Владимир Василев T(h)races. Василев е едно от водещите имена в българската съвременна фотография, но живее във Франция от 2001 г. Заглавието на проекта, по който той е работил повече от 10 години, е игра на думи между географското и историческо понятие за траки и „traces“ (следи). В него той отправя един едновременно личен и документален поглед към България, със смел глас, с тънка ирония, с живи цветове и с надежда.

До 30 септември Галерията на Съюза на българските художници представя четвъртото издание на изложбата "Млади български художници – В началото". Проектът си поставя за цел да подкрепя млади артисти в началото на техния творчески път, да стимулира творчески процеси, да им дава възможност да видят своите творби в галерийно пространство. Изложбите от проекта заемат най-представителните пространства на "Шипка" 6 и зала "Райко Алексиев". В залата са разположени творбите на 20 живописци, както и скулптурата на 11 млади автори, сред които и някои разпознаваеми имена от различни национални изяви. За първа година в този проект има чуждестранно участие – автори от Румъния и Чехия. В „Артефир“ във вторник проф. Станислав Памукчиев, член на журито по селекция на творбите, сподели повече за "Млади български художници – В началото".

От 19 до 28 септември Балкански документален център, съвместно с Фондация Конрад Аденауер и Чешки Център, организира филмовия фестивал София ДокуМентал, посветен на най-доброто документално кино, в чийто център са теми, предизвикващи дебати в обществото. В програмата тази година има 28 документални филми от България, Европа и света, като след всяка прожекция се провежда дискусия с екипа на продукцията или експерти в областта, която е засегната във филма. На 20 септември в рамките на София ДокуМентал се състоя и българската премиера на филма на режисьора Николай Стефанов „Нямаш място в нашия град“. Документалният филм-наблюдение се фокусира върху футболната агитка на „Миньор-Перник“. Героите му са отдадени на успеха на своя отбор и за тях това е цел, в която виждат възможност Перник да се асоциира отново със силата и сплотеността на миньорите, характерни в десетилетията му на процъфтяващ индустриален град. За идеята и подхода към филма, в сряда събеседник в „Артефир“ беше режисьорът Николай Стефанов.

Балкански театрален фестивал ще се проведе от 24 до 29 октомври в Благоевград. Едни от най-ярките театрални събития от България, Косово и Северна Македония се събират на сцената на Драматичния театър "Никола Вапцаров" – Благоевград. Осем са театралните спектакли, които публиката ще може да види, а фестивалът ще бъде открит на 24 октомври с премиерата на театъра-домакин „Момчето от последния чин“ от Хуан Майорга с режисьор Тея Сугарева-Савова. В „Артефир“ в сряда Маргарита Мачева, директорка на ДТ „Никола Вапцаров“ Благоевград, разказа за първия по рода си фестивал в България.

Снимка – СБХ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зад кулисите" – магията на сценографията

За тайните на професията на сценографа и умението да рисуваш образи, картини и приказки на театралната сцена и на големия екран разказват младите сценографки Михаела Михайлова и Деница Николова. Двете са завършили Националната художествена академия в София. "Изисква храброст и смелост, за да покажеш собственото си изкуство. Това важи може би за..

публикувано на 13.05.24 в 08:06
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45