Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 5-11 декември

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 5 до 11 декември. Това са някои от акцентите в предаването от 11 декември:

На 6 декември се откри в Националния дворец на културата 49-ият Софийски международен панаир на книгата. В него участват над 150 издателства, а на 11 декември, е последният му ден. Паралелно с Панаира тече и Софийският международен литературен фестивал. Двете събития предлагат богата програма от срещи и дискусии с български и чуждестранни автори.

"Книга на безпокойството" на големия португалски поет, писател и есеист Феранандо Песоа излезе в ново издание. То е базирано на подбора и тематичната подредба на Мария Хосе де Ланкастре – професор по португалска литература и преводачка на Песоа на италиански и включва откъси според желанието на самия автор. Томът с твърди корици и илюстрации от Капка Кънева се появи за 87-ата годишнина от смъртта на поета, която се отбелязва на 30 ноември.

Филмът "Малкият Никола: Какво чакаме, за да бъдем щастливи?“ тръгва по кината дублиран на български. Главен герой в него е Малкия Никола, находчивото момченце от книжната поредица на карикатуриста Жан-Жак Семпе и писателя Рьоне Госини. Но историята отива по-далече. Освен познатите сюжети, Семпе и Госини разказват и за своето приятелство и съвместната си творческа кариера и осветляват истината за едно детство, изпълнено с надежди и мечти.

На шести декември в галерията на СБХ на ул. "Шипка" 6 бе открита изложбата "Изоставените" по повод 120 годишнината от рождението на художника Васил Бараков. Изложбата е посветена на един напълно непознат дял от творчеството на Васил Бараков – на намерените в двете достигнали до нас папки на автора, оцелели след рухването на неговия дом и ателие в Драгалевци.

Театралният експеримент "Stable Genius. Процесът срещу драматургията" се играе в Гьоте-институт в три вечери – 9, 12 и13 декември. Автор на текста е Александър Мануилов, режисьор Милена Станойевич. Участват актьорите Емилия Тончева, Явор Костов-Йондин, а във всяка от вечерите гостува по един незапознат с текста актьор: Валентин Ганев, Весела Казакова или Ива Тодорова. Представлението е на границата между класическия и експерименталния театър, а целта е да въвлече публиката в размисли по глобални теми като цензурата и автоцензурата, нарастващия шовинизъм, хомофобия, расизъм и изолационизъм. Текстът на Александър Мануилов е създаден през 2020 г. по време на творческа резиденция в Akademie Schloss Solitude, Щутгарт. Номиниран е за наградите за драматургия на фестивала "Нова българска драма" в Шумен, 2020-2021 г. В Гьоте-институт е първото му представяне пред зрителите.

Писателките Софи Дол от Франция и Пия Лейно от Финландия, бяха сред специалните гости на Софийския международен литературен фестивал. Софи Дол и Пия Лейно са носителки на Наградата за литература на Европейския съюз, а Анна Кове е номинирана за същия приз и е лауреат на литературни отличия в родината си. Софи Дол (р. 1965) е френска театрална актриса и писателка. Автор е на романите „Камий, моето вдъхновение" и „В голямата обществена пералня". Първият, пресъздаващ болката от смъртта на дъщеря й, има награда за дебютен роман (на сп. „Lire“), а „В голямата обществена пералня" печели Наградата за литература на Европейския съюз. Книги на писателката Пия Лейно (р. 1977) са преведени на близо 15 езика. Тя работи почти две десетилетия като журналист във финландската информационна агенция STT. Първият роман на Лейно, „Грозният касиер" (2016), е хумористичен поглед към риалити телевизията и натиска, пред който са изправени жените. Лейно печели Наградата за литература на Европейския съюз и наградата Helmet с втория си роман – дистопичния трилър „Раят“ (2018). Следващите й две книги са „Извънреден труд" (2020) и „Апогей" (2021).

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 11 декември.

Снимка – СБХ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41